Nestale mošti arhimandrita Joanikija iz Rakotinaca uzela je kanonski nepriznata Makedonska pravoslavna crkva zbog procesa njegovog proglašenja za sveca, ali i da ih zaštiti od krađe.
Ovakvo objašnjenje stiglo je iz Skopske eparhije na čijem je čelu arhiepiskop Stefan, nakon što su stanovnici ovog skopskog sela otkrili da su mošti misteriozno iščezle iz dvorišta crkve "Sveti Ilija" i zatražili od policije da pronađe lopove.
"Mošti arhimandrita Joanikija su u MPC i čuvaju se u specijalno izrađenom kivotu. One su, zbog procesa kanonizacije, odnosno proglašenja za sveca, koji je u toku i koji je prema kanonima i pravilima Pravoslavne crkve dugoročan, ali i zbog informacije da i druga lica imaju interes da ih prisvoje, adekvatno zbrinuti", saopštila je Skopska eparhija.
Arhiepiskop Stefan, koji je i skopski mitropolit, poručio je vjernicima da nema razloga ze zabrinutost i da će one biti opet pred narodom kada se završi pogrebni proces kanonizacije.
Skopskom listu "Dnevnik" u kabinetu arhiepiskopa Stefana rečeno je da je, prema crkvenom Ustavu, MPC vlasnik svih sakralnih djela i da ima pravo da čini to što je učinila.
Nestanak moštiju nakon tri mjeseca ćutanja obelodanio je predsjednik Crkvenog odbora Apostol Petreski, koji je rekao su "prije više od dva mjeseca predstavnici odbora otvorili grob i vidjeli da tamo više nema ostatka tijela arhimandrita Joanikija".
Cijeli slučaj počeo je da se razmotava nakon preksinoćnjeg sastanka seoskog Crkvenog odbora na kome je trebalo da se dogovore o predstojećoj proslavi praznika Uspenja Presvete Bogorodice.
Član odbora Zoran Zdravkovski rekao je da je Apostol Petreski odlučio da im kaže "nešto važno".
"Rekao je da mora da nam prizna nešto budući da danima zbog muke ne može da spava. Rekao je da nema moštiju u grobu pošto su prije dva mjeseca otvarali grob", rekao je Zdravkovski.
Mještani su potvrdili da je grupa iz Crkvenog odbora otvorila grob jer je željela da vidi u kakvom je stanju tijelo arhimandrita Joanikija, budući da je namjeravala da ga privremeno preseli u krugu nove crkve "Sveta Bogorodica".
U tom periodu, na mjestu na kome se nalazi grob planirano je da se napravi manastirski kompleks u kome će na poseban i istaknuti način biti uređeno počivalište budućeg sveca nepriznate MPC.
O nestanku kostiju nisu znali ni lokalni sveštenici, a jedan od njih služio je molitvu za vrijeme praznika posvećenog Svetom Iliji.
Arhimandrit Joanikije ostavio je duboke tragove u skopskom selu Rakotinci.
Umro je 1940. godine u 101. godini života, bio je veliki duhovnik, koji je mnogo pomagao ljudima iz ovog i susednih sela, opismenjavao ih, liječio i savjetovao. Vjeruje se da je rođen u Ohridu.
Za crkvu je od velikog značaja to što mu se tijelo nije raspalo ni 60 godina poslije smrti.
Više od decenije od njegove smrti u ovom kraju došlo je do klizišta što je dovelo do otvaranja kovčega i saznanja da se tijelo još nije raspalo.
Nakon ovog događaja, posmrtni ostaci arhimandrita Joanikija čuvani su u sanduku sa staklenim otvorom preko kojeg je svako mogao da vidi da je njegovo tijelo neraspadnuto.
Na lokaciji u dvorištu crkve "Sveti Ilija" u Rakotincima sahranjen je prije dvadesetak godina.
Autokefalno nepriznata MPC pre šest godina počela je proces kanonizacije novih svetaca, prvi put u njenoj istoriji.
Proces kanonizacije, osim za arhimandrita Joanikija, vodi se i za episkopa Gavrila Svetogoreca iz Lesnova.
Vladika Petar, koji je na čelu Komisije Sinoda za kanonizaciju svetaca, izjavio je za skopske medije da se još ne zna da li će arhimandrit Joanikije biti proglašen za sveca.
Konačnu odluku treba da donese Sinod, a za ovaj čin nije potrebna saglasnost drugih pravoslavnih crkava.
(Srna)