• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Patrijarh ustoličen u Pećkoj patrijaršiji

Patrijarh srpski Irinej, 45. poglavar Srpske pravoslavne crkve, svečano je uveden u tron patrijarha u Pećkoj patrijaršiji danas oko 12.50.

 Patrijarh ustoličen u Pećkoj patrijaršiji Izvor: MONDO

Liturgija je počela u 10 sati, svečano ustoličenje oko 12.40.

U tron vrhovnog poglavara patrijarha su uveli mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan.

Oni su mu uručilii panagiju arhiepiskopa (mala ikona koja se nosi na prsima), žezlo i belu panakamilavku (kapu).

Crkvenim zvonima i Svetom arhijerejskom liturgijum u hramu Sveti Apostoli u Pećkoj patrijaršiji, na Kosovu i Methiji, počela je ceremonija svečanog ustoličenja patrijarha srpskog Irineja na Svetosavski tron kao 45. vrhovnog poglavara Srpske pravoslavne crkve.

Liturgiju je služio njegova svetost patrijarh Irinej sa episkopima.

Srbiju je na ustoličenju predstavljao predsjednik Boris Tadić.

Pećka patrijaršija je tradicionalno središte u kome su vijekovima ustoličavani srpski patrijarsi.

Od prvog srpskog arhiepiskopa Svetog Save, koji je to bio u periodu od 1219. do 1233. godine do patrijarha Irineja, srpski narod i Srpska crkva imali su mnoge izuzetne duhovne vođe, monahe i podvižnike, pjesnike i državnike, koji su, svaki u svoje vrijeme, često imali i presudnu ulogu u preživljavanju raznih golgota i srpskim vaskrsima.

Inače, posljednji srpski arhiepiskop i prvi srpski patrijarh bio je Sveti Joanikije Drugi.

Srpska arhiepiskopija je na Cvete 1346. godine proglašena za Patrijaršiju, a Joanikije koji je postao prvi srpski patrijarh krunisao je cara Dušana.

Nakon krunisanja cara Dušana i proglašenja Peći za "stolicu" Patrijaršije 1346. godine i viševjekovne osmanlijske vladavine i ratova, 1920. godine ponovo je uspostavljena Pećka patrijaršija.

Prvi patrijarh koji je u tom zdanju ustoličen nakon njegovog obnavljanja je Dimitrije Pavlović.

Patrijarh Irinej na Svetosavskom tronu zamijenio je patrijarha Pavla koji je na toj svetoj dužnosti bio 19 godina.

Prvi među jednakim arhijerejima izabran je 23. januara, a sutradan je hirotonisan u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Predsjednik Srbije Boris Tadić stigao je nešto prije 10 časova u Pećku patrijaršiju.

U porti manastira se uoči početka ceremonije okupilo nekoliko hiljada vjernika, koji su organizovano pristigli iz drugih dijelova Kosova i Metohije, centralne Srbije, Republike Srpske i Crne Gore.

Novinari iz domaćih i stranih medijskih kuća, njih oko 50, iz pres kutka šalju izvještaje putem interneta.

Organizacija ceremonije i bezbjednost je na zavidnom nivou.

Grupa vjernika iz Herceg Novog je u porti Pećke patrijaršije razvila veliku zastavu trobojku, dugu 10 metara, sa ispisanim nazivom tog grada i krstom.

Na manastirskom parkingu nalazi se više od 50 autobusa kojima su posjetioci doputovali na ceremoniju ustoličenja, a u jutarnjim časovima prilikom dolaska vjernika nisu zabilježeni problemi.

Uoči ceremonije ustoličenja, u pećkim ulicama koje vode ka manastiru bili su izlijepljeni plakati sa likom poglavara Srpske pravoslavne crkve i porukama na engleskom "ratni zločin" i "idi u pakao".

Plakate su tokom prepodneva uklonili vojnici Kfora.

Osim toga, vjernici koji su doputovali u Peć kako bi prisustvovali činu ustoličenja nisu bili izloženi drugim neprijatnostima.

Albanci iz Peći izjavljivali su tokom dana novinarima da je Kosovo "demokratska država", da je ustoličenje srpskog patrijarha vjerski događaj, te da su svi koji su došli na ustoličenje dobrodošli kao gosti.

Kosovska policija u Peći kontroliše saobraćaj i dolazak vjernika na svim važnijim raskrsnicama, a neposrednu okolinu manastira obezbjeđuju italijanski vojnici iz sastava Kfora.

Uoči početka ceremonije ustoličenja u Pećku patrijaršiju su stigli poslanik Samostalne srpske demokratske stranke u Hrvatskom Saboru Milorad Pupovac, komandant Kfora Erhard Biler, šef Euleksa Iv de Kermabon i šef UNMIK-a Lamberto Zanijer, reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, srbijanski muftija Muhamed Jusufspahić i predstavnici diplomatskog kora.

Rusku pravoslavnu crkva predstavlja mitropolit Ilarion, Jerusalimsku patrijaršiju arhiepiskop Tefilaktos, Gruzijsku patrijaršiju mitropolit Gerasim, Rumunsku pravoslavnu crkvu mitropolit Irinej, Bugarsku pravoslavnu crkvu mitropolit Domentijan, poglavar Kiparske pravoslavne crkve Hrizostom, Grčku pravoslavnu crvku mitropolit Teologos, Albansku pravoslavnu ckrve mitropolit Ignacios, a prisutan je i predstavnik Poljske pravoslavne ckrve.

Ustoličenje prisustvuje i princ Aleksandar Karađorđević sa porodicom, ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin, kao i funkcioner Ujedinjenih regiona Srbije Predrag Marković.

Povratnik na Kosovo Marko Nedeljković, koji se 2003. godine vratio u Klinu, kazao je izvještaču agencije Beta Milenku Obradoviću da je na ustoličenje došao zbog toga što je vjernik i iz poštovanja prema patrijarhu Irineju.

"Želio sam da prisustvujem ustoličenju našeg patrijarha. Danas sam ovde sa braćom", kazao je Nedeljković.

Velimir Pumpolov iz sela Sinaje u opštini Istok, koji sada živi u beogradskom naselju Mirijevo, na ustoličenje je došao iz poštovanja prema novom patrijarhu.

"Ovde sam rođen, došao sam na ustoličenje patrijarha Irineja, ali i da obiđem zemlju na kojoj su živjeli moji djedovi i pradjedovi", izjavio je Pumpolov agenciji Beta.

Podgoričanin Mileta Pavićević (72), koji se, kako je kazao, sjeća vremena kada je sa roditeljima dolazio u Pećku patrijaršiju, naglasio je da je došao zbog svečanosti ali i da je "žalostan što su usput nalazili na razne prepreke".

Liturgiju koja prethodi ceremoniji ustoličenja prati i mnoštvo mladih, među kojima su Vuk Ekmedžić (22) iz Zemuna i njegova sestra Marija Ivanović (26) iz Beograda.

Prvi utisci su im pozitivni, kazali su agenciji Beta.

Marija Ivanović je, kako je navela, malo strahovala kako će proći u putu, ali sreća je što je sve bilo dobro.

Neki od prisutnih imaju majice sa natpisom na engleskom "Kosovo je srpski Jerusalim".

Najveći dio okupljenih vjernika liturgiju prati sa velikog video bima, pošto je samo manji dio uspio da uđe u portu crkve Svetih apostola.

Autobuse i ostala vozila u kojima su bili vjernici i novinari, od Kosovske Mitrovice do Peći sprovela je Kosovska policija.

Do sada nisu zabilježeni bilo kakvi incidenti.

Duž puta Priština-Peć postavljene su danas brojne policijske patrole, dok Pećku patrijaršiju obezbjeđuje veliki broj vojnika Kfora.

Posebno brojne patrole policije i Kfora postavljene su na putu od Kline do Peći, javlja izveštač agencije Beta Nikola Bešević.

U samoj Peći, u dijelu grada prema Patrijaršiji, nalazi se neuobičajeno veliki broj policajaca.

U samom gradu, međutim situacija je uobičajena za nedeljno jutro kada građani nešto kasnije izlaze na ulice.

Saobraćaj je zatvoren u dijelu grada prema Rugovskoj klisuri, odnosno tu mogu da prođu hitni slučajevi i stanari tog dijela Peći.

Na oko 300 metara ispred Patrijaršije formiran je veliki parking na kome ima mnoštvo autobusa i privatnih vozila sa registracijama iz Srbije.

Iako je SPC pozvala vjernike da ne dolaze privatnim automobilima mnogo njih se odlučilo da tako doputuje na ustoličenje 45. srpskog patrijarha.

U samom kompleksu Patrijaršije parkirano je još između 10 i 20 autobusa sa registracijama iz Srbije.

Ulaz u manastirski kompleks obezbjeđuju italijanski vojnici u sastavu Kfora, a jedan od njih rekao je za agenciju Beta da nije bilo incidenata.

Italijanski vojnici vjernike na ulazu u Patrijaršiju kontrolišu i detektorima za metal.

Patrijaršiju nadlijeće i jedan helikopter.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE