Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej poslije ustoličenja u Pećkoj patrijaršiji pozvao je na mir i slogu.
"Upućujem vapaj moćnim faktorima svijeta, u čijim rukama je sudbina Kosova i Metohije, da ne ogriješe svoju dušu donošenjem rješenja po pitanju statusa srpske južne pokrajine, kojim bi srpski narod bio lišen vijekovnog prava na svoju postojbinu", izjavio je danas patrijarh srpski Irinej, poslije ustoličenja u Pećkoj patrijaršiji.
"Obraćam se, ne samo srpskom pravoslavnom narodu na Kosovu i Metohiji, nego i časnom albanskom narodu i svim ovdašnjim žiteljima, pozivamo ih na mir i zajedništvo, uvijek utemeljno na božijoj i ljudskoj pravdi", rekao je patrijarh Irinej.
"Srpski narod nema drugu središnju državu, osim zemlje Srbije, u čijem sastavu je vijekovima Kosovo i Metohija", naveo je patrijarh Irinej.
"Ono ima dovoljno životnog prostora i mjesta za suživot srpskog, albankog i drugih naroda. Ova dva naroda su vijekovima živeli zajedno, zašto ne bi mogli i danas", zapitao je u bjesedi poglavar SPC.
On smatra da vrijeme i prilike njegovog izbora i uvođenja u tron srpskih patrijarha u mnogo čemu imaju sličnosti sa vremenom i okolnostima u kojima je srpska crkva sa svojim narodom doživljavala i preživljavala teške i sudbonosne dane u istoriji.
"Da podsjetimo na nedavno vrijeme sveopšteg stradanja gotovo na svim prostorima nastanjenim našim narodom. Posljedice tog stradanja su još prisutne i vidljive", ocijenio je patrijarh Irinej.
Prema njegovim riječima, uništene su crkve i manastiri, spaljeni narodni domovi, narod protjeran sa svojih vijekovnih ognjišta i velikim dijelom raseljen širom svijeta.
"Kosovo i Metohija su danas bez stotina hiljada prognanog srpskog naroda, brišu se njegovi duhovni tragovi, istorijski korijeni", upozorio je patrijarh.
"Oni očekuju dan i mogućnost da se vrate svojim, iako porušenim i spaljenim domovima. Samo malobrojni i najhrabriji uspjeli su da se vrate na svoja ognjišta", dodao je patrijarh Irinej.
"Sa ovog svetog mjesta, u ovom radosnom, bolnom trenutku upućujemo vapajni apel moćnim faktorima svijeta, u čijim rukama je sudbina Kosova i Metohije, uz molitvu Gospodu, da ne ogreše svoju dušu donošenjem rješenja po pitanju statusa ove srpske južne pokrajine kojim bi srpski narod bio lišen vijekovnog prava na svoju postojbinu, na svoje domove i svoj imetak na groblja svojih predaka i na svoje svetinje", zaključio je patrijarh Irinej.
Poslije liturgije, svečanog uvođenja u tron i besede na izlazu iz crkve Svetih apostola patrijarh je dočekan uzvicima episkopa "dostojan, dostojan", kojima mu je odato priznanje da je dostojan zvanja 45. poglavara SPC.
Podsjećajući na svoje prethodnike na tronu, u kratkom obraćanju javnosti patrijarh je blagoslovio sve prisutne, narod u zemlji i rasejanju.
"Neka je blagoslov svima vama ovde prisutnim i cijelom narodu našem, kako u otadžbini, tako i onim rasejanim prilikama i neprilikama širom cijelog svijeta. Sve nas čeka gospod molitvama, da nas blagoslovi, da nam da snage, vjere, mudrosti, strpljenja i ljubavi da i ovo vrijeme poživimo i dočekamo bolje i blagoslovenije. A dočekaćemo ga sigurno ako budemo dostojni blagoslova i blagosti božije i njenih velikih svetih odlika. Živjeli", kazao je patrijarh srspki Irinej u Pećkoj patrijaršiji poslije ustoličenja.
Reis ul-ulema Adem Zilkić čestitao je srpskom narodu i srpskoj crkvi veliki dan u kojem je ustoličen "prije svega veliki čovjek".
"Uvjeren sam da će patrijarh Irinej svojim iskustvom, znanjem i mudrošću voditi SPC kao i njegovi prethodnici, promovisati načelo mira i zajedništva i da će još snažnije učvrstiti saradnju među vjerskim zajednicama", rekao je Zilkić agenciji Beta poslije ustoličenja.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar izjavio je poslije ceremonije kako vjeruje da će u ovo "izvanredno vrijeme" dvije crkve unaprijediti dijalog.
"Sa patrijarhom smo i do sada imali izvanredne odnose i saradnju. Ubijeđen sam da ćemo taj dijalog moći da unaprijedimo u korist svih ljudi", rekao je Hočevar i dodao da katolička crkva želi iskrenu saradnju sa SPC.
Ceremoniju je pratilo nekoliko hiljada vjernika i zvanica, a državu Srbiju je predstavljao predsjednik Boris Tadić.
(agencije/MONDO)