• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija: Za Klinton 4.800 policajaca, ali ne i Garda

Državni sekretar SAD u Beograd stiže oko 15 sati i prvo će razgovarati sa predsjednikom Tadićem.

 Srbija: Za Klinton 4.800 policajaca, ali ne i Garda Izvor: MONDO

Beograd će danas opet biti "pod opsadom", ovoga puta zbog posjete državnog sekretara SAD Hilari Klinton.

Klinton stiže na aerodrom "Nikola Tesla" oko tri popodne a prvi, četrdesetpetominutni, sastanak sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem zakazan je za pola sata kasnije.

I ovom prilikom za Beograđane ponoviće će se scenario viđen prilikom posjete američkog potpredsjednika Džozefa Bajdena prošlog maja.

Za saobraćaj će biti blokirane sve trase kojima se bude kretala Klinton, prije svega duž autoputa, od aerodroma do Novog Beograda i dijela oko Palate „Srbija" i hotela „Hajat", u kome će Hilari Klinton prenoćiti.

Zamjenik premijera Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je juče da je policija spremna za posjetu Hilari Klinton Beogradu i da će za njeno obezbeđivanje biti angažovan veliki broj policajaca.

Prema informacijama iz MUP-a, na obezbjeđenju posjete biće angažovano 4.800 pripadnika srpskih bezbednosnih službi, od policajaca i žandarma do specijalaca i snajperista, uz pojačanje iz SAD.

Predviđeno je i da pred početak posete policija sa psima tragačima pretraži lokacije i poteze kojima će se kretati delegacija SAD. Osim ovoga, formirani su i antidiverzioni timovi koji će kontrolisati svu hranu namenjenu Hilari Klinton, kao i mala pokretna klinika, u kojoj su spremne čak i zalihe krvi sa njenom krvnom grupom - otkriva za Press izvor iz policije.

Za razliku od posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, ovoga puta će izostati postrojena Garda i svečani ceremonijal pred Palatom Srbija.

Prvi sastanak po dolasku je sa predsednikom Tadićem a zatim sledi sastanak delegacija SAD i Srbije. Sastanak sa Tadićem će, pišu američki mediji, biti prilika da se otvorenije popriča o tome kada će dijalog sa Prištinom, na koji način i sa kojim temama, početi. Vašington ne krije da želi da on počne što prije, ali nakon ostavke kosovskog predsjednika, više ne računaju da bi početak mogao biti već u oktobru.

Hilari će, kako se navodi u Vašingtonu, prenijeti svoju podršku da se srpska kandidatura za članstvo u EU proslijedi što prije Evropskoj komisiji, jer SAD veruju da je za „Srbiju podjednako kao i za SAD ključno pitanje da se preostala dva haška bjegunca, a posebno Ratko Mladić, nađu u Haškom tribunalu“.

Klintonova će, takođe, pozdraviti odluke koje je donio predsjednik Srbije, kako bi omogućio produktivnije razgovore s Prištinom o putu naprijed i ukazaće na to da SAD žele da sarađuju sa Srbijom i drugim zemljama regiona na tom projektu.

Kada je riječ o pitanju statusa Kosova, Klintonova će, očekuje se, potvditi ono što je rekao i Bajden - da zvanični Vašington ne očekuju od Srbije da prizna Kosovo i da priznanje Kosova nije preduslov za američku podršku Srbiji na putu ka EU.

I godinu i po dana kasnije, Srbija i SAD "slažu da se ne slažu" oko pitanja statusa Kosova, ali u, međuvremenu, nakon što je Međunarodni sud pravde iznio mišljenje o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i u UN usvojena zajednička rezolucija Srbije i EU, na pomolu je dijalog Beograda i Prištine, u koji će, bez sumnje, vrlo aktivno biti uključene, pored EU, i SAD.

I dok je stav Beograda da taj dijalog treba da se dotakne svih otvorenih pitanja, u Vašingtonu smatraju da on treba da se vodi o praktičnim pitanjima, čije bi rješavanje poboljšalo život građana.

Američki analitičari veruju da će uspeh današnje posete biti vidljiv već sutra, ako holandski parlament, pod uticajem Klintonove, odluči da da zeleno svijetlo da se na ministarskom sastanku EU 25. oktobra u Luksemburgu „odmrzne“ srpska kandidatura.

Nakon sastanka sa Tadićem, Klintonova se sreće sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem u čijoj će delegaciji biti potpredsednik Božidar Đelić, zamenik premijera Ivica Dačić i ministar ekonomije Mlađan Dinkić. Sa Klintonovom će se sresti i šef diplomatije Vuk Jeremić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

I završetak posjete će se razlikovati od Bajdenove. Hilari Klinton neće većerati sa srpskim predsednikom, iako je takva mogućnost ponuđena sa srpske strane.

"Ponudili smo večeru, ali nam je rečeno da državna sekretarka ima pretrpan raspored sastanaka tokom balkanske turneje, i da zbog umora ne može to da prihvati", rečeno je „Blicu“ u kabinetu predsjednika.

Kad završi sa zvaničnim sastancima, oko 20 sati, Klinton će otići na Studentski trg, gdje će razgovorati sa predstavnicima nevladinih organizacija.

Ovaj sastanak je juče držan u strogoj tajnosti, piše Blic, tako da se ne zna ko će sve tačno prisustvovati susretu koji je iz vašingtonske administracije najavljen kao „sastanak sa građanima“. Sve što se moglo saznati je da će to biti njen susret sa „mnogo ljudi“.

"Ovo je simboličan gest državne sekretarke i njena želja da svima pokaže da su građani jednako važni kao i političari, da ima jednako povjerenje u građane kao i u zvaničnike i da se procesi ne mogu odvijati bez naše volje i bez toga da se i mi pitamo", prenosi Blic izjavu jednog od pozvanih.

Važno je napomenuti da Klintonova, koja pored Beograda, namjerava da posjeti i Prištinu i postizbornu BiH, poslije ovih sastanka odlazi u Brisel, gdje će se, između ostalog, sastati sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Agenda tog susreta, očekuje se, obuhvatiće i predstojeći dijalog, o čemu su dve visoke zvaničnice već razmijenile mišljenja sredinom septembra u SAD, u vrijeme održavanja Generalne skupštine UN.


(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE