Šef delegacije EP za jugoistočnu Evropu Doris Pak rekla je da su neprihvatljive prijetnje otcijepljenjem i pokušaji podrivanja suvereniteta BiH.
"EU je ponudila članstvo BiH kao ujedinjenoj zemlji, a ne njenim entitetima", rekla je Pakova za "Danas".
Ona je navela da je važno da političko rukovodstvo Srbije dijeli isti cilj i stoji u potpunosti iza ujedinjene i multietničke BiH.
"Drago mi je što su se odnosi Srbije i BiH značajno poboljšali. Međutim, pozicija EU u odnosu na BiH je veoma jasna, a tako mora biti i s pozicijom Srbije", istakla je Pakova.
Doris Pak je rekla da bi neuspjeh u hapšenju Ratka Mladića i Gorana Hadžića mogao da zamrzne proces evrointegracija Srbije.
Pakova je rekla da "napadi demonstranata na imidž Srbije, kao civilizovane i demokratske zemlje, ipak nisu uspjeli".
Ona je dodala da je ubijeđena da Beograd i EU treba da počnu pregovore o evropskim integracijama Srbije i dodala da će ovaj proces, zajedno sa pretpristupnom pomoći (IPA) olakšati Srbiji nastavak reformi.
"Međutim, postoji mogućnost da će neuspjeh u hapšenju i izručenju Mladića i Hadžića zamrznuti proces evropskih integracija u bliskoj budućnosti, na određeno vrijeme", rekla je Pakova za list "Danas".
Ona je istakla da je veoma važno da dijalog između Beograda i Prištine počne što prije, bez obzira na to da li će parlamentarni izbori na Kosovu biti održani ove ili u februaru 2011. godine.
"Ipak, potrebno je da i Srbija i Kosovo pripreme teren za pregovore, kako bi eksperti sa obje strane počeli razgovore o praktičnim pitanjima, koja su od najvećeg značaja za život ljudi na Kosovu", rekla je Pakova.
Na pitanje pod kojim uslovima će njemački parlament ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, Pak je izrazila uvjerenje da će i njemački Bundestag ratifikovati ovaj sporazum, zajedno sa ostalim zemljama članicama EU.
Ona je podsjetila da su za sada, pet zemalja članica EU ratifikovale ovaj sporazum, a da su još dvije države blizu te realizacije.
(Srna/MONDO)