Na teritoriji Srbije i Crne Gore uhapšeno 17 osoba, čime je počela primjena sinoć potpisanog Sporazuma o izručivanju između Beograda i Podgorice.
U rekordnom roku, odmah po sinoćnjem potpisivanju međudržavnog sporazuma o izručenju, u Srbiji je uhapšeno 11 osoba sa potjernice Interpola, a u Crnoj Gori šest.
Među uhapšenima u Srbiji su i bivši načelnici i visoki funkcioneri Državne i Javne bezbjednosti Crne Gore, koji se terete za ratne zločine nad civilima. Petorica Crnogoraca sumnjiče se za krivična djela organizovanog kriminala, a dvojica, uhapšenih u Požarevcu i Subotici, sumnjiče se za falsifikovanje novca. Akcija hapšenja nije završena.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da su svi uhapšeni izvedeni pred nadležnog istražnog sudiju, koji im je odredio ekstradicioni pritvor.
Zbog ubistva u pokušaju, Crnoj Gori biće izručen narko-diler Zlatko Ajković, a Nenad Bjelajac zbog falisifikovanja novca i zločinačkog udruživanja.
Petorica se sumnjiče za ratne zločine. U odsustvu se, zbog deportacija muslimanskih civila 1992. godine, u slučaju Morinje, u Podgorici već sudi četvorici uhapšenih bivših policajaca - Bošku Bojoviću, Miloradu Ivanoviću, Milisavu Markoviću i Radoju Radunoviću.
Predragu Strugaru sudi se zbog zločina nad albanskim civilima 1999. godine.
U Crnoj Gori je uhapšeno šest od 17 osoba, koliko Srbija potražuje od te države. Najpoznatiji među njima je član Šarićevog klana Boris Laban, koji je uhapšen u Beranama.
Srbiji će zbog trgovine narkoticima biti izručeni Samir Musić i Marko Stanić. Za šverc cigareta tereti se Bogdan Marković iz Pjevalja, a za primanje mita Alen Sijerić.
Dugo čekani sporazum o izručenju, koji su potpisali ministarka pravde Srbije i ambasador Crne Gore Igor Jovović, stupio je na snagu odmah poslije potpisivanja u Beogradu.
"Ugovor je potpisan prije ugovorenog datuma zbog operativnih istraga koje su u toku. Očekujem da ćemo uskoro imati rezultate i da će ubrzo uslijediti prva izručenja po ovom osnovu", rekla je ministarka pravde Snežana Malović.
Sporazumom su predviđena izručenja za krivična djela organizovanog kriminala, korupcije, djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom, pranja novca i drugih teških krivičnih djela, za koja je zaprijećena kazna od pet i više godina zatvora, uključujući i ratne zločine.
Ministarka je ocijenila da su potpisivanjem ugovora Srbija i Crne Gora pokazale odlučnost da organizovanom kriminalu pruže pravi odgovor.
"Potpisivanjem ovog sporazuma otklonjene su prepreke koje su u posljednjih godinu dana na polju pravne saradnje opterećivale odnose dvije države i njime je napravljen veliki korak, a ovim je i Crna Gora jasno pokazala da ima političku volju da se uhvati u koštac sa organizovanim kriminalom", ocjenila je Malovićeva.
Potpisani sporazum omogućava da svi oni koji dugo izbjegavaju hapšenja i suđenja, skrivajući se iza državljanstva, budu procesuirani.
"Srbija neće biti utočište kriminalcima", rekla je Malovićeva i dodala da je u odnosu na slične ugovore koji su do sada zaključeni sa drugim državama sporazum sa Crnom Gorom korak dalje, pošto je njime obuhvaćen širi spektar krivičnih djela.
VEKARIĆ: USKORO KONKRETNI REZULTATI
Portparol Tužilaštva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je da je potpisivanje Sporazuma izuzetno značajno i da se ubrzo očekuju konkretni rezultati, jer su neke akcije već u toku.
"Pozdravljamo to potpisivanje, jer nije riječ samo o posebnom aktu, već su akcije trenutno u toku i sa obe strane očekuju se brzo konkretni rezultati", rekao je Vekarić agenciji Beta.
On je naveo da su potpisivanjem tog sporazuma obe zemlje pokazale mudrost i racionalnost.
"Sporazum je izuzetno značajan jer se njime brišu granice za borbu protiv organizovanog kriminala i ratnih zločina", istakao je Vekarić.
Sporazum će, pored ostalog, omogućiti izručenje pripadnika kriminalne grupe odbjeglog Darka Šarića za koje se vjeruje da se nalaze Crnoj Gori.
Neki od njih, poput Gorana Sokovića, hapšeni su po potjernicama Srbije, ali nisu mogli da budu izručeni zbog ranijih ustavnih prepreka u Crnoj Gori.
(MONDO/Agencije)