Od ponoći je u Srbiji zabranjeno pušenje u zatvorenim javnim prostorima. Oni koji se ne budu pridržavali propisa biće novčano kažnjavani.
Pušenje je zabranjeno na radnim mjestima, u liftovima, hodnicima, čekaonicama, školama, fakultetima, bolnicama, menzama, biskopima, a poslodavci nisu u obavezi da obezbjede prostorije za pušenje.
"Zdravstvene, obrazovne, kulturne, sportske ustanove, javni prevoz, državna uprava, lokalna samouprava, mediji, moraju biti sto posto bez duvanskog dima", izjavila je član komisije za prevenciju upotrebe duvana Ministarstva zdravlja Ana Jovićević.
Prema njenim riječima, preduzeća i kompanije koje nisu u ovoj kategoriji, imaju mogućnost da naprave posebnu prostoriju za pušače.
"Inspektor na licu mjesta ako zatekne pušača, nađe pepeljaru, opuške od cigareta, ili osjeti duvanski dim, to može smatrati dovoljnim dokazom za kršenje zakona", istakla je Jovićević.
Prema njegovim riječima, na licu mjesta se prekršiocu izriče kazna 5.000 dinara, odgovornom licu, direktoru ustanove od 30 do 50.000 dinara, a samom preduzeću, pravnom licu od 500.000 do milion dinara.
Jovićević je istakla da ugostiteljski objekti do 80 kvadratnih metara mogu odlučiti da li će biti pušački ili nepušački i staviti odgovarajuću oznaku.
Vlasnici ugostiteljskih objekata, čija kvadratura je veća od 80 kvadrata, moraju ga podijeliti na dva dijela pušački i ne pušački, najmanje po 50 odsto ili da veći dio bude nepušački.
U Srbiji puši trećina stanovništva dok od posljedica pušenja godišnje umre 16.000 ljudi.
(agencije/MONDO)