U Zavodu za sudsku medicinu u Zagrebu identifikovano je 13 srpskih žrtava.
Ove osbobe stradale su na području Like, Dalmacije, Korduna, Banije i zapadne Slavonije u ratnom vremenu od 1991. do 1995. godine u Hrvatskoj.
Identifikovani ostaci su bili među leševima ekshumiranim u zadnjih devet godina uz masovnih i pojedinačnih grobnica.
Komisija za nestala lica Vlade Srbije, koja je, u saradnji sa Međunarodnim komitetom Crvenog krsta, organizovala odlazak porodica nestalih lica na identifikaciju, saopštila je da su posmrtni ostaci ekshumirani na teritoriji Hrvatske (Petrinji, Dvoru, Vukovaru, Osijeku, Kukunjevcima i drugim lokacijama).
Svi posmrtni ostaci identifikovani su metodom analize DNK i njihova sahrana biće obavljena u skladu sa izraženim željama porodica, dodaje se u saopštenju.
U saopštenju Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" navodi se da su identifikovani: Ljubica Milić (1925) iz Volinje, Dvor, Filip Mlađan (1909) i njegova supruga Milka (1912) iz Veljuna, Slunj, Stanko Stanojević (1918) iz Bovića, Vrginmost, Ljubomir Harambašić (1931) iz Antunovca, Pakrac, Tejkan Kutić (1933) iz Tornja, Pakrac, Pavle Ignjatović (1929) iz Tornja, Pakrac.
Identifikovani su i: Mihajlo Vučković (1931) iz Marina sela, Pakrac, Ostoja Subanović (1952) iz Tornja, Pakrac, Dragica Gvozdenović (1944) i njen suprug Stevan (1939) iz Čepina, Osijek, Bogdan Stojaković (1963) iz Bračevca, Đakovo i Mirko Subašić (1924) iz Vukovara.
"Veritas" navodi da je bračni par Gvozdenović, zajedno sa Dragičinim bratom Ljubomirom Grandićem, 23. novembra 1991. godine, na autobusnoj stanici u centru Čepina, uhapsio pripadnik hrvatske vojske Fred Marguš, koji ih je ubio na polju Jasenik, između Beketinaca i Čepinskih Martinaca, za šta je osuđen na 15 godina zatvora.
Među identifikovanima je i bračni par Mlađan, koji bili u izbjegličkoj koloni avgusta 1995. godine kod Donjeg Žirovca, između Gline i Dvora, koju su zajedno napali pripadnici jedinice Hrvatske vojske "Crne Mambe" i Petog Korpusa Armije BiH "Hamze", kada je ubijeno nekoliko stotina Srba.
Njihovi posmrtni ostaci ekshumirani su među 64 leša u oktobru 2009. godine iz zajedničke grobnice u Dvoru. Za zločine nad Srbima u izbjegličkoj koloni kod Donjeg Žirovca još niko nije ni procesuiran.
Do sada je od 906 ekshumiranih leševa u zadnjih devet godina iz zajedničkih, masovnih i pojedinačnih grobnica na području Hrvatske i bivše Republike Srpske Krajine (RSK), identifikovano 619 posmrtnih ostataka srpskih žrtava, napominje "Veritas".
Na "Veritasovom" spisku nestalih još se nalazi 2.126 lica srpske nacinalnosti koji su nestali u periodu 1991. - 1995. na području Hrvatske i bivše RSK. Među nestalima je 1.419 civila, od čega 567 žena.
"Veritas" raspolaže pouzdanim podacima za još 624 registrovana grobna mjesta u kojima se nalaze neidentifikovani posmrtni ostaci smrtno stradalih Srba na ovom području i u istom periodu, koji i petnaest godina po prestanku rata, isključivo zbog opstrukcije hrvatske strane, čekaju na ekshumacije.
(Srna/MONDO)