Puna "Meaca" vidjela prvi neuspjeh "Maradoninog" Napolija: Nema više neporaženih u Seriji A!

Sjajan derbi u Milanu - Inter nanio prvi ovosezonski poraz Napolitancima.

Inter - Napoli, dres Maradona Izvor: EPA/MATTEO BAZZI/ANSA

Izuzetan derbi na prepunom stadionu "Đuzepe Meaca" u Milanu!

Do ovog kola neporaženi Napoli stigao je u goste Interu, koji je uprkos rano primljenom golu odigrao maestralan meč, slavio 3:2 (2:1), te tako Napolitancima nanio prvi ovosezonski neuspjeh u Seriji A.

INTER - NAPOLI 3:2 (2:1)

Nije gostima iz Napulja taličan bio Maradonin lik na dresu ni u drugom meču (u prošlom kolu remizirali 1:1 sa Veronom). Golove za "nerazure" postizali su Hakan Čalhanoglu, Ivan Perišić i Lautaro Martinez, i to nakon vodećeg gola gostiju koji je u 17. minutu postigao Pjotr Zjelinski.

Serija Intera tako je produžena na 23 meča bez poraza na domaćem terenu, dok je Napoli pretrpio prvi prvenstveni neuspjeh poslije čak 21 utakmice.

Nije bilo mnogo prilika na startu meča, ali je viđen jak tempo. Prvu pravu šansu gosti su pretvorili u vođstvo. Nikola Barela izgubio je loptu, uslijedila je tečna akcija Viktora Osimena i Lorenca Insinjea, na kraju je lopta stigla do Zjelinskog, koji sjajno pogađa za 0:1.

Barela se iskupio svega par minuta kasnije. Šutirao je ka golu Napolija, Kalidu Kulibali je rukom blokirao njegov šut, ali sudija Paolo Valeri u prvi mah to nije vidio i pustio je da se igra nastavi. Ipak, samo par sekundi kasnije uslijedio je poziv iz VAR sobe jer je bilo jasno da je Senegalac loptu zahvatio rukom, koja nije bila u prirodnom položaju.

Sličnu kao u "Derbiju dela Madonina" prije 15-ak dana, odgovornost je preuzeo Čalhanoglu i osigurao egal "nerazurima".

Napoli je potom pao, minut prije odlaska na odmor Inter je uspio u potpunosti da preokrene i tako kruniše mnogo bolju igru u drugom dijelu prvog poluvremena. Fenomenalno je Perišić šutirao glavom nakon kornera, pokušao je David Ospina da "izvadi" loptu, ali se oglasila gol-tehnologija - 2:1! Asistent je bio raspoloženi Čalhanoglu.

Problemi su se uvećali za tim Lučana Spaletija početkom drugog dijela igre.

U sudaru glavama Milana Škrinjara i Osimena, lošije je prošao Nigerijac, te je morao da napusti teren i svoje mjesto ustupi Andrei Petanji. Biće to veliki hendikep za Napoli u nastavku borbe za šampionsku titulu ukoliko njegov najbolji strijelac (pet golova) bude duže morao da odsustvuje sa terena.

U 61. minutu još jedan gol za tim Simonea Inzagija.

Hoakin Korea našao se u ulozi asistenta nakon brzog kontranapada domaćih, a Lautaro Martinez izuzetno preciznim udarcem u suprotni ugao povisio je na 3:1.

Kapiten reprezentacije BiH propustio je finiš kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine zbog povrede, ali je do derbija uspio djelimično da se oporavi, pa je dobio 30-ak minuta na terenu, upravo umjesto asistenta kod trećeg gola, Koree.

I nije Džeko dobro reagovao u 79. minutu. Bio je statičan, Kulibali je uzeo loptu i proigrao Drisa Mertensa, koji samo par trenutaka nakon što je ušao u igru pogađa za 3:2 i vraća neizvjesnost.

Samo par trenutaka kasnije - još jedan žestok sudar glavama!

Džeko je bio u prodoru, Ospina je izašao van svog šesnaesterca, a onda je došlo do kontakta i višeminutnog prekida.

Srećom, ovaj put sve se završilo bez ozbiljnijih povreda. Bh. fudbaler odmah se vratio na teren sa razbijenom i zavijenom glavom, dok je i Kolumbijac završio sa zavojem na glavi, ali su obojica uspjeli da nastave susret.

Krenuo je Napoli stihijski i nevjerovatno šta je u 90. minutu uspio da odbrani Samir Handanović. Mario Rui našao se sam na petercu, šutirao glavom, a slovenački golman fenomenalno je intervenisao, lopta je imala čudnu putanju, te se od vrha prečke odbila u korner.

Imao je i Mertens u 97. minutu priliku da donese bod Napoliju, ali je volej-udarac završio visoko preko gola.

Nakon mnogo uzbuđenja - ostalo je 3:2 poslije više od 100 minuta igre.

Poslije jučerašnjeg neuspjeha Milana protiv Fiorentine (3:4), inače prvog u sezoni, ista sudbina zadesila je i Napoli u "baksuznom" 13. kolu, tako da je vodeći dvojac bodovno na istom saldu i kao prije pauze u prvenstvu, s tim da sada trećeplasirani Inter zaostaje četiri umjesto dosadašnjih sedam bodova.