Porazi Osijeka i Hajduka, "šestica" Milana

Hrvatski predstavnici u Ligi Evrope, Osijek i Hajduk doživjeli su u četvrtak uveče poraze u prvim mečevima plej-ofa za plasman ugrupnu fazu takmičenja. "Rosoneri" već osigurali prolaz u grupnu fazu.

Za razliku od Dinama, koji je sretno u 94. minutu stigao do remija protiv albanskog Skenderbega u Zagrebu (1:1), ostali predstavnici Hrvatske nisu uspjeli da ostanu neporaženi u prvim mečevima tzv. baraža za plasman u Ligu Evrope.

Osijek je na "Gradskom vrtu" poveo protiv bečke Austrije golom makedonskog Albanca Muzafera Ejupija u 15. minutu, a samo pet minuta kasnije je imao priliku da iz jedanaesterca udvostruči prednost.

Međutim, Borna Barišić je propustio da pogodi mrežu iz penala, a nakon toga su Austrijanci uspjeli da preokrenu i stignu do pobjede pogocima Krištofa Monšejna i Rafaela Holchauzera za miran revanš u četvrtak na stadionu "Ernst Hapel".

...

Poput Slavonaca, više sreće nisu imali ni Dalmatinci s obzirom da je splitski Hajduk poražen od Evertona na gostovanju u Liverpulu - 2:0, gdje su osim poraza, doživjeli i veliku blamažu zbog ponašanja navijača s "Poljuda".

"Torcida" je kod vodećeg gola "karamela" ubacivala tvrde predmete i pokušala da upadne u teren, pa je meč bio prekinut, ali su hrvatske huligane zaštitari uspjeli spriječiti da ulete na travnjak "Gudisona", prenijeli su engleski mediji.

Sve se to dogodilo nakon što je "bile" u 33. minutu načeo Majkl Kin, da bi prije odlaska na odmor u poluvremenu, na asistenciju Vejna Runija, mrežu gostiju pogodio i Senegalac Idrisa Guaje.

...

Odličan posao napravio je Milan pobjedom nad makedonskom Škendijom od 6:0, kao i norveški Rozenborg, koji je slavio protiv Ajaksa u Amsterdamu - 0:1 pogotkom Nigerijca Samuela Adegbenroa.

...

"Rosoneri" su, ukoliko se u revanšu ne dogodi ogromno čudo, posao oko prolaska u grupnu fazu praktično završili već u prvom poluvremenu kad su stekli tri gola prednosti protiv Škendije iz Tetova, da bi ih do kraja počastili sa šest golova u mreži.

Za miran put u Makedoniju narednog četvrtka ekipe sa "San Sira" najzaslužniji je bili dvostruki strijelci Andre Silva i Rikardo Montolivo, koji su dva puta pogađali gol Kostadina Zahova.