Zrinjski "Pirovom pobjedom" zatvorio vrata Evrope

Nakon poraza u Švedskoj 0:3, Mostarci nisu imali snage da na rasprodatoj "Pecari" stignu zaostatak od tri gola, ali su ipak minimalno slavili, obradovali navijače i trijumfalno se oprostili od nastupa na međunarodnoj sceni.

Uprkos eliminaciji iz kvalifikacija za Ligu Evrope, navijači Zrinjskog aplauzom su ispratili svoje ljubimce, s obzirom da su "plemići" na stadionu "Pecara" odigrali veoma dobar meč i u revanšu slavili minimalnim rezultatom 1:0 protiv Malmea.

Ipak, bila je to "Pirova pobjeda" Mostaraca, s obzirom da su u prvom meču u Švedskoj poraženi 0:3, tako da su se od Evrope oprostili u trećem kolu kvalifikacija.

ZRINJSKI - MALME 1:0 (0:0)

Tim Harija Vukasa većim dijelom meča bio je bolji rival i prava je šteta što vodeći gol nije uspio da postigne ranije.

Ovako, do pobjede je stigao u posljednjim minutima susreta, i to sa "bijele tačke", kada je Damir Šovšić realizovao penal i omogućio Mostarcima da se ipak u pobjedničkoj atmosferi oproste od međunarodne scene.

Nošeni navijanjem svojih navijača, koji su do posljednjeg mjesta napunili tribine stadiona "Pecara", Mostarci su ofanzivno krenuli ka golu rivala već od prvog minuta susreta.

Ipak, gosti su znalački uspjeli da se odbrane. Defanzivnu formaciju nije uspjela da probije napadačka linija Zrinjskog, sve do već opisanog 90. minuta.

Stekao se utisak da Malme nije toliko kvalitetniji rival, ali loša partija u Švedskoj koštala je bh. vicešampiona kvalitetnijeg rezultata u ovom dvomeču.

Ovako, Malme će u plej-of za plasman u Ligu Evrope, gdje će mu rival biti izraelski predstavnik Bnei Jeguda, koji je u revanš savladao Nefči 2:1 (prvi meč u Bakuu okončan bez pobjednika, 2:2).

U posljednjoj rundi kvalifikacija neće biti ni Sarajeva, koje je u 180 minuta eliminisao bjeloruski BATE Borisov. Poslije 2:1 u Zenici, u revanšu u Borisovu nije bilo golova, tako da je BiH ostala bez predstavnika u Evropei.

ZRINJSKI: Brkić, Čurjurić (81. Čirjak), Šovšić, Barbarić, Lendrić, Jakovljević, Rustemović, Mandić (66. Stojkić), Tičinović, Kadušić, Govedarica. Trener: Hari Vukas.

MALME: Dalin, Larson, Knudsen, Safari, Levicki, Baširu, Rozenberg (86. Gal), Kristijansen (68. Traustason), Bengtson, Antonson (6. Molins), Berget. Trener: Uve Rezler.

TOK UTAKMICE:

- KRAJ -

90+1 - Još tri minuta nadoknade.

90 - GOOOL! Šovšić je precizan, Zrinjski vodi 1:0!

89 - Penal za Zrinjski! Šovšić se sprema da ga izvede.

87 - Bencun je pokušao glavom, ponovo preslabo da se savlada gostujući čuvar mreže.

84 - Sam finiš susreta na "Pecari", mreže i dalje miruju.

81 - Čirjak mijenja Čurjurića.

78 - Prvi žuti karton na utakmici, za kapitena Malmea Rozenberga.

70 - Kruže Mostarci oko šesnaesterca rivala, ali nikako da pronađu pukotinu u odbrani Malmea. Sve manje vremena i nade za Zrinjski da može zabilježiti bar utješnu pobjedu.

68 - Izmjena i u redovima Malmea, umjesto Kristijansena ušao je Traustason.

66 - Stojkić ulazi u igru umjesto Mandića.

59 - Nova prilika za Zrinjski. Sjajna akcija domaćih, ali signaliziran je ofsajd, iako se stekao utisak da nedozvoljene pozicije nije bilo. Mandić je bio u prodoru, nakon čega je i Lendrić pokušao ugroziti gol rivala, ali ostalo je 0:0.

58 - Čurjurić je pokušao iz slobodnog udarca, prebacio je živi zid, ali bio je to lagan posao za golmana Malmea Dalina.

50 - Rastrzana igra u nastavku na obje strane, bez ozbiljnih prilika.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme.

Mostarci mnogo bolji od rivala, ali terensku inicijativu nisu uspjeli da krunišu bar jednim pogotkom. Ostaje još 45 minuta nade da mogu nadoknaditi velika tri gola zaostatka iz Malmea.

- kraj prvog poluvremena -

45+2 - Ponovo sjajna šansa za Mostarce. Lendrić je pokušao, ali sjajno brani Dalin.

41 - Gosti konkretniji u nekoliko posljednjih minuta, zaprijetili su par puta, ali bez udaraca u gol Brkića.

35 - Ne jenjava pritisak Mostaraca, biće četvrti korner za domaće.

31 - Kakva prilika za Zrinjski!

Sjajno je prošao Govedarica, pokušao da šutira, nije do lopte stigao ni Lendrić i ona je završila u korneru, s ozbirom da je Nilsen uspio da je dotakne i skrene pored gola.

23 - Sada period igre bez uzbuđenja, igra se uglavnom odvija između dva šesnaesterca, mada domaćim imaju veći posjed i konstantno prijete.

17 - Još jedna prijetnja pred golom Šveđana. Mandić je ubacio sa desne strane, Lendrić bio u teškoj situaciji, ali je uspio da šutira, međutim pored gola.

15 - Pokušao je nakon ubacivanja sa strane i Barbarić, ali je pogodio Jakovljevića, pa je prilika za gol propala.

14 - Dobra igra Zrinjskog za sada, Tičinović je bio u prilici, ali je izblokiran.

6 - Antonson ne može nastaviti susret, Molins ga je zamijenio već u šestom minutu.

2 - Problemi za Antonsona odmah na startu susreta, ukazuje mu se ljekarska pomoć.

1 - Počela je utakmica.

- Uskoro počinje duel na rasprodatoj "Pecari", sjajna atmosfera, Zrinjski će imati veliku podršku.

- Poznati su sastavi za večerašnji duel:

- Dvoboj će voditi kazahstanski arbitar Artjom Kučin.

NAJAVA UTAKMICE:

Bh. predstavnici Zrinjski i Sarajevo večeras biju bitke za plasman u posljednju rundu kvalifikacija za Ligu Evrope, ali posao protiv Malmea i BATE Borisova neće biti nimalo lak, s obzirom da su Mostarci i Sarajlije u prvim mečevima poraženi 0:3, odnosno 1:2.

Mogu li klubovi iz BiH do plej-ofa? (ANKETA)

Anketa

Koji klub iz BiH prolazi u plej-of Lige Evrope?