Sarajevo bolje u Borisovu, ali BATE ide dalje

Fudbaleri Sarajeva nadigrali BATE Borisov, ali nisu uspjeli da naprave iznenađenje. Bjelorusi se odbranili i izborili remi bez golova kojim prolaze dalje.

Poslije poraza 1:2 na Bilinom polju u Zenici, fudbaleri Sarajeva mnogo bolje su odigrali u Bjelorusiji, ali nisu uspjeli da stignu do iznenađenja.

Šampion BIH nadigrao je domaćina i stvorio veći broj šansi, ali je BATE Borisov sačuvao 0:0 do samog kraja i izborio plasman u plej-of Lige Evrope.

BATE Borisov - Sarajevo 0:0, prvi meč 2:1

Ekipa Husrefa Musemića ušla je u meč bez mnogo respekta za redovnog učesnika grupne faze evropskih takmičenja i pokazala da i bez nekoliko povrijeđenih igrača može da odigra dobar meč.

Sa sigurnim Kovačevićem na golu, kao i cijelom odbranom, ekipa Sarajeva bila je fokusirana na igru prema naprijed, u nekoliko navrata vršila pravu opsadu gola BATE Borisova, ali je i na golu domaćina Čičkan bio na zadatku.

Na drugoj strani iskusni Igor Staševič bio je najveća opasnost, ali je odbrana Sarajeva uspjevala da osujeti atake Bjelorusa, a kada su se dešavale i greške, poput izgubljene lopte Mustafića u 36. minutu koja je značila stopostotnu priliku za domaće, Kovačević je to dobro pratio i ispravio.

Nekoliko minuta ranije Kovačević je takođe bio odličan, odbranivši šut Staševiča iskosa sa ivice šesnaesterca. Umalo da to bude i jedanaesteracm jer je Gavrić oborio Staševića gotovo na samoj liniji.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu, možda i na cijelom meču, imao je Hebibović kada je u 41. minutu glavom šutirao, a Čičkan krajnjim naporom odbio loptu u korner.

Čak 12 kornera imao je bordo tim, ali nije uspjevao da stvori pravu šansu kod tih prekida.

Musemić početkom drugog poluvremena uveo nedovoljno oproravljenog Ahmetovića, uspio je šampion BIH da stvori i nekoliko prilika u razmaku od desetak minuta, kasnije je ušao i Milanović umjesto Gavrića nakon čega je Sarajevo bilo još ofanzivnije ali BATE se dobro branio.

Pet minuta prije kraja Simović je uspio da izbije loptu skoro na metar od gol-linije, a minut prije kraja Šerbečić se našao u napadu i odlično šutirao iz prve, međutim, Čičkan je lijepom intervencijom spriječio da lopta završi u maloj mrežici.

Šampion BIH odigrao je vrlo dobar meč, u želji da dođe do pogotka u samom finišu došlo je do malog koškanja između Velkoskog i Tuominena, na kraju je sve završilo bez posljedica.

BATE Borisov je sačuvao 0:0 i zahvaljujući pobjedi 2:1 u prvom meču prošao u plej-of za Ligu Evrope u kojem će igrati protiv boljeg iz duela Valete i Astane.

TOK MEČA:

Kraj utakmice

Koškanje na terenu, na kraju sve se smirilo, a Velkoski i Tuominen su dobili žute kartone

89' - Šerbečić je šutirao sa ivice šesnaesterca, Čičkan "vadi" loptu pored lijeve stative

85' - Nova prilika za Sarajevo, Simović je sa metar od linije izbacio u korner. Ništa od opasnosti po BATE u nastavku

84' - Deveti korner za Sarajevo. Odmah i deseti... Čičkan spašava na liniji

79' - Prvo je Dragun šutirao glavom okrenut leđima golu, a potom na drugoj strani i Velkoski je pokušao glavom iz nešto izglednije situacije, ali rezultat se nije promijenio

Šišić je dobio žuti karton poslije prekršaja nad Staševičem

76' - Sada pokušaj Draguna direktno u Kovačevića

74' - Skaviš je pokušao da se namjesti za šut poslije kontranapada i prodora u šesnaesterac, ali Lazić je dobro intervenisao, a Kovačević pokupio loptu

Milanović mijenja Gavrića

72' - Velkoski u prilici, izblokirano u korner

71' - Nova dobra šansa za Sarajevo, domaći ponovo blokiraju šut u posljednjem trenutku

70' - Staševič je pokušao sa nekih 25-30 metara, ponovo Kovačević siguran

68' - Velkoski je pokušao sa deseta metara iskosa, ali ravno u Čičkana

63' - Napada Sarajevo, ali domaći se odlično brane

57' - Odlična akcija BATE Borisova, Mustafić ipak u zadnji čas blokira centaršut ka jednom usamljenog igraču domaćih. Velika gužva poslije kornera, Sarajevo se uspjelo odbraniti

55' - Kovačević odlično brani i odbija loptu u korner poslije kojeg nisu uspjeli domaći da zaprijete golu Sarajeva

53' - Ahmetović mijenja Tatara

Musemić je poslao Ahmetovića na zagrijavanje

47' - Hebibović je pokušao izdaleka na tsrtu drugog poluvremena

Kraj prvog poluvremena u Borisov Areni

45' - Mustafić je zaradio žuti karton

43' - Opasna akcija domaćih, Lazić odličan u odbrani

41' - Odlična prilika za Sarajevo! Hebibović je šutirao glavom poslije centaršuta sa desne strane, Čičkan odbija u korner. Velika gužva u petercu, odbrana BATE Borisova nekako izbija loptu

36' - Poigravao se Mustafić u svom šesnaestercu, a Kovačević u posljednjem trenutku uklizavanjem ispravlja njegovu grešku

33' - Mustafić je ušao umjesto mladog Đokanovića

31' - Mukam šutira, ponovo neprecizno

30' - Kovačević brani pokušaj Staševiča iz slobnodnog udarca iskosa na ivici šesnaesterca. Gavrić je napravio prekršaj, malo je nedostajalo da to bude unutar kaznenog prostora

25' - Staševič se poslije kontranapada odlično oslobodio Gavrića i namjestio za šut, srećom lopta odlazi pored "rašlji"

23' - Jablonski je šutirao iskosa sa 15 metara, lopta odlazi pored gola

19' - Pritisak Sarajeva u ovim trenucima, dva puta izblokirani su udarci bordo tima sa nekih 20-ak metara

16' - Kovačević je spriječio direktan pokušaj iz kornera, nešto kasnije šutirao je Mukam, ali daleko od gola

13' - Drugi korner za Sarajevo, ipak ništa od opasnosti po gol Čičkana

11' - Velkoski je poslije akcije Sarajeva po desnoj strani ostavio loptu za Handžića koji sa nekih 25 metara šutira direktno u golmana

10' - Šišić je dobro probio po lijevoj strani, a Volkov je blokirao njegov pokušaj centaršuta po zemlji

6' - Pokušao je Gavrić poslije kornera, ali je izblokiran

4' - Ubacivanje u šesnaesterac Sarajeva, međutim, Rios je napravio prekršaj nad Kovačevićem, koji je boksovao loptu

1' - Đokanović je dobio žuti karton poslije samo 50 sekundi igre, napravio je prekršaj nad Jablonskim

- Počeo je meč u Borisovu

SASTAVI

BATE Borisov: Čičkan, Filipović, Jablonski, Dragun, Skaviš, Rios, Staševič, Volkov, Baga, Simović Mukam

SARAJEVO: Kovačević, Lazić, Hebibović, Gavrić, Velkoski, Šišić, Letić, Đokanović, Šerbečić,  Handžić, Tatar

- Trener Sarajeva Husref Musemić napravio je jednu izmjenu u odnosu na prvi meč, umjesto Milanovića u sastavu je Šišić, dok trener domaćih Aleksej Baga nije mijenjao

- Meč sudi Kevin Blom iz Holandije

NAJAVA:

Bh. predstavnici Zrinjski i Sarajevo večeras biju bitke za plasman u posljednju rundu kvalifikacija za Ligu Evrope, ali posao protiv Malmea i BATE Borisova neće biti nimalo lak, s obzirom da su Mostarci i Sarajlije u prvim mečevima poraženi 0:3, odnosno 1:2.

Mogu li klubovi iz BiH do plej-ofa? (ANKETA)

Anketa

Koji klub iz BiH prolazi u plej-of Lige Evrope?