EP (kval): Letonska lekcija "zmajevima"

Košarkaši Bosne i Hercegovine upisali su i drugi poraz u kvalifikacijama za Eurobasket 2013. godine u Sloveniji.

EP (kval): Letonska lekcija "zmajevima" Izvor: MONDO

Poslije nesretnog poraza od Gruzije u Skenderiji za pola koša, u četvrtak je izabranicima Ace Petrovića selekcija Letonije održala "čas košarke" u Rigi - 80:64 (16:19, 26:11, 24:19, 14:15).

Osim prvog perioda šestog kola Grupe D kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo koji je pripao "zmajevima" sa tri poena razlike, letonski igrači su apsolutno cijelu utakmicu kontrolisali i igru i rezultat.

Nemilice su punili koš BiH, posebno Dairis Bertrans koji je susret završio sa 25 poena. Samo u prvom dijelu je ubacio 21 pogodak i za njega jednostavno nije bilo rješenja u bh. taboru, koji je doduše imao tanak roster, a da zlo bude veće već u osmom minutu povrijedio se i Ante Mašić.

Letonci su vodili uglavnom sa 15-ak i više koševa razlike, a u posljednjih 10 minuta se ušlo sa +17 (66:49).

Niko nije očekivao da će BiH uspjeti da napravi preokret u posljednjem kvartalu jer je u četvrtak malo šta polazilo za rukom timu "Ace Trice", a s druge strane, sve je "upadalo" Letoncima, koji su našli vremena i za nekoliko egzibicionih poteza.

Najefikasniji kod zmajeva bio je Zek Rajt i Nihad Đedović sa po 16, dok je kapiten Mirza Teletović postigao tri manje. Osim Bertransa kod Letonaca odskočio je Martins Mejers sa 16 koševa.

Podsjećamo, BiH je 15. avgusta savladala Letoniju (87:84) u Sarajevu, ali je u četvrtak dobila revanš s kamatom!

Ipak, bez obzira na poraz, BiH i dalje u svojim rukama drži ključ plasmana u Sloveniju iz preostale tri utakmice.

"Zmajevima" su potrebne još dvije pobjede, a kako je ranije izjavio selektor Petrović, tražiće ih u Sarajevu protiv Holandije i Rumunije. A u Gruziji, kako bude.