"Orlovi" će se u četvrtfinalu (srijeda, 17.45) sastati sa braniocima titula iz Katovica 2009. i Kaunasa 2011. godine.
Srbija - Španija, Litvanija - Italija!
To su posljednja dva četvrtfinalna para Evropskog prvenstva u Sloveniji, pošto je ranije postalo jasno da će se sastati Hrvatska - Ukrajina i Slovenija - Francuska.
Odluka o protivniku "orlova" pala je u pretposljednjem meču F grupe Italija - Španija, koji su "azuri" poslije produžetka dobili rezultatom 86:81 (24:12, 13:25, 8:19, 25:14 16:11).
Slovenija i Finska od 21 čas će igrati utakmicu bez ikakvog takmičarskog značaja.
Situacija na tabeli F grupe bila je takva da se znalo da će pobjednik utakmice Italija - Španija zauzeti treće mjesto i za protivnika "izabrati" Litvance, a da će poražena ekipa biti četvrta u grupi i u četvrtfinalu ići na "orlove" Dušana Ivkovića.
VIDEO
Činilo se pet minuta prije kraja da su Španci na putu ka sigurnoj pobjedi (imali 13 poena prednosti), ali su oni serijom, najblaže rečeno, čudnih poteza na obje strane terena dozvolili izabranicima Simonea Pjaniđanija da izjednače i potom preokrenu rezultat.
Italija je bila mnogo bolja u prvoj četvrtini, koju je dobila rezultatom 24:12, ali su aktuelni prvaci Evrope u naredna četiri minuta stigli do izjednačenja, zahvaljujući seriji od 12:0, u režiji Rodrigeza i Mumbrua!
Do kraja poluvremena vodila se ravnopravna borba, a u nastavku je djelovalo da su Španci "prelomili" meč, kada su od 23. do 27. minuta - novom serijom od 12:0 - poveli sa 54:43.
Njihova prednost u 32. minutu je iznosila rekordnih 60:45, a nakon što je Italija prišla na 60:51, Mark Gasol i drugovi u 35. minutu su imali praktično dobijen meč - 66:53.
Međutim, Italija je u finišu tri puta prišla na "minus dva", Serhio Rodrigez 20 sekundi prije kraja je promašio oba slobodna bacanja, a na drugoj strani Marko Belineli nije poentirao iz solo prodora.
Samo 2,8 sekundi prije kraja, Italijani su izveli aut, a Luiđi Datome se provukao između Gasola i Rubija i uz pomoć table iznudio dodatnih pet minuta!
U dodatnih pet minuta praktično nije bilo dileme. Italijanski bekovi su se šetali kroz protivnički reket kao po modnoj pisti, poveli su 80:72, nakon čega su Španci "kao" pokušali da se vrate. Naravno, bezuspješno.
Klaver je dozvolio Aradoriju da ga sustigne u kontri i blokira mu pokušaj zakucavanja, a mladi krilni igrač Portland Trejlblejzersa "istakao" se i promašivši dva bacanja i posebno kada mu je pri šutu za tri poena lopta ispala i otišla iza leđa!?
Dakle, u srijedu u Ljubljani ćemo gledati reprizu četvrtfinala SP 2010. u Istanbulu, nadamo se sa identičnim ishodom.
Podsjetimo da je Hrvatska obezbijedila prvo mjesto u F grupi, pobijedivši Grčku poslije dva produžetka u ponedjeljak popodne - 92:88.
ITALIJA: Aradori 17, Đentile 25 (7sk), Roseli, Vitali 3, Poeta, Meli 2 (4sk), Belineli 16 (8sk), Diner, Kuzin 4 (11sk, 3blk), Datome 11 (4sk, 4izg), Magro, Ćinćarini 8.
ŠPANIJA: Agilar, Fernandez 4, Rodrigez 18 (6as), Rej 2, Kalderon 5, Rubio 2, Klaver 5 (6sk), San Emeterio 4, Ljulj 5 (4sk), Gasol 32 (10sk), Gabriel, Mumbru 4 (5sk).
(MONDO, foto: Beta/AP/Thanassis Stavrakis)