"Vjerujem, da je Dražen živ, oni bi danas bili u prijateljskim odnosima". kaže Draženov rođeni brat, Aco Petrović.
Sa Tonijem Kukočem i Dinom Rađom pričao je i raščistio "zaprljane" odnose zbog bolnog raspada nekada zajedničke države.
Sa Draženom Petrovićem nikada nije dobio priliku za to.
Posjeta Vlada Divca grobu Dražena Petrovića, nekada saigrača i prijatelja, a potom osobe sa kojom nije komunicirao, izazvala je veliku pažnju u srpskoj i hrvatskoj javnosti. Zbog prerane Draženove smrti u saobraćajnoj nesreći u blizini Minhena, 7. juna 1993. godine, kada je imao 28 godina, Vlade nije dobio priliku da hladne glave porazgovara sa njim.
I sam, Divac je priznao da mu je to bio veliki teret.
Kakvi bi odnosi bili između Vlada i Dražena da ovaj drugi živ?
"Bilo je šumova na tim relacijama dok je besneo rat u Jugi i nažalost, zbog tragične Draženove sudbine, ti odnosi nikada nisu raščišćeni. Međutim, vjerujem, da je Dražen živ, oni bi danas bili u prijateljskim odnosima", izjavio je za "Alo" Draženov rođeni brat, Aco Petrović.
"Često se viđam sa Divcem. Eto, baš prije sedam dana smo se propisno ispričali u Sarajevu. Moje posljednje dve godine u reprezentaciji su bile Vladove prve dve. Zamjerio sam mu samo što je izgubio važnu loptu na onom Svjetskom prvenstvu 1990. godine u čuvenom finalu protiv SSSR-a, kada su Rusi napravili veliki preokret u samom finišu. Malo smo se šalili", uz osmijeh je pričao "Aca Trica".
Divac u Zagrebu nije posjetio samo groblje "Mirogoj", odnosno grobove Dražena Petrovića i Krešimira Ćosića, već je bio gost i u stanu Aleksandra Petrovića i majke Biserke.
"Ne mogu da prežalim što je Dražen otišao tako rano i što smo za vrijeme rata prestali da pričamo. To mi je bio veliki teret. Sa Rađom i Kukočem sam tako nešto uspio, ali ne i sa Draženom. Ipak, dolaskom na njegov grob, povratio sam dio duševnog mira", rekao je Divac, sada predsjednik Olimpijskog komiteta Srbije.
"Ovdje su bili i Maradona, Sabonis, Samaran i svi najveći hrvatski sportisti, a svi ti trenuci u meni bude stare rane. Ali, posjete sportskih veličina kao što je Divac daju mi snagu i potvrđuju da je Maradona bio u pravu kada mi je šapnuo: 'Nemojte da tugujete, Dražen će živjeti vječno'", rekla je mama Biserka.
Ovaj i mnogo drugih događaja zabilježile su kamere ekipe "NBA Entertejment", koja u Srbiji i Hrvatskoj snima dokumentarac i Draženu i Vladu, pod naslovom "Jednom braća". Gotovo da nema košarkaški bitne osobe sa prostora bivše SFRJ koja nije govorila o najjačoj košarkaškoj reprezentaciji poslije Drim Tima 1, odnosno o nesuđenom okršaju na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992.
Tada su Majkl Džordan, Leri Bird, Medžik Džonson, Skoti Pipen, Čarls Barkli, Kris Malin, Patrik Juing, Karl Meloun, Džon Stokton, Dejvid Robinson, Klajd Dreksler i Kristijan Lejtner, pod vođstvom Čaka Dejlija osvojili zlato, ali su za protivnika u finalu imali samo upola jakog rivala, u odnosu na ono što je moglo da ih sačeka.
Najjači tim svih vremena u finalu je pobijedio Dražena Petrovića, Tonija Kukoča, Dina Rađu, Danka Cvjetičanina, Velimira Perasovića, Žana Tabaka, Stojka Vrankovića, Arijana Komazeca i ostale sa 117:85.
Do danas, ostala je dilema kako bi sve izgledalo da je Drim Tim igrao i protiv Vlada Divca, Žarka Paspalja, Aleksandra Đorđevića, Predraga Danilovića, Zorana Savića, Jurea Zdovca...
"Oni žele imati što više materijala za taj jednočasovni dokumentarac koji žele da svrstaju u 30 najvećih košarkaških priča dosad ispričanih. Dugo su nas ispitivali o Draženovom i Vladovom odnosu i o tome zašto se ugasilo njihovo prijateljstvo", rekao je Aco Petrović.
(MONDO, foto: Guliver/Getty Images)