Partizan jak u Ljubljani, posle šest godina!

Crno-beli došli do bodova na tradicionalno teškom gostovanju, a u naredna dva kola će kod kuće (Mornar, Krka) imati priliku da uđu u seriju pobeda.

Partizan jak u Ljubljani, posle šest godina! Izvor: MN PRESS

Košarkaši Partizana na pozitivnoj noti su završili 2018. godinu i napravili važan korak u pravcu plasmana u plej-of.

Posle poraza od Cedevite, koji ih je ostavio dva koraka iza rivala za četvrto mesto, obećali su da će u preostalih 10 utakmica regularnog dela ABA lige probati da ostvare svih 10 pobeda. U subotu u Ljubljani došli su do prve.

Olimpija (skor 4-9) - Partizan (7-6) 66:72 (15:15, 17:18, 19:20, 15:19)!

Crno-beli su time uhvatili priključak sa Megom (8-5), a možda će i sa ekipom Budućnosti (8-4), ako u nedelju "plavi" izgube derbi okršaj sa Crvenom zvezdom, uoči koga su se odlučili na smenu trenera.

Olimpija je na svom parketu odigrala i treći neizvestan meč u ABA ligi od dolaska mladog šefa struke Saše Nikitovića. Posle pobeda nad FMP i Krkom, "zmajčeki" su uprkos solidnoj partiji morali da pruže ruku protivniku koji je bio mirniji u prelomnim trenucima i imao "dužu" klupu.

Partizan je prekinuo seriju od čak pet poraza u glavnom gradu Slovenije (dva posle produžetaka)!

Pobeda izabranika Andree Trinkijerija je prva za nekadašnjeg šampiona još od 19. novembra 2012, nekoliko meseci nakon što je Duško Vujošević preuzeo klupu od Vlade Jovanovića.

Aleks Renfro uspešno je debitovao, zabeleživši 11 poena, četiri skoka i četiri asistencije, a prelomnu ulogu odigrao je isprva očajni Džok Lendejl, koji je nakon prilaska Olimpije na 60:61 polovinom poslednje deonice ubacio sedam od narednih osam poena crno-belih, za vođstvo od 64:69 u 39. minutu.

Imali su domaći priliku da "zakuvaju" situaciju posle izgubljene lopte i nesportske lične Markusa Pejdža - koji je do tada igrao odlično - ali je Roko Badžim posle dva bacanja Domena Lorbeka promašio trojku za izjednačenje.

OLIMPIJA: Džons 3 (4sk), Špan 19 (trojke 4/11, 6sk, 2as, 2ukr), Bubnić, Lazić, Šamanić 3, D. Lorbek 14 (trojke 3/8), Simonović, Begić 11 (šut za dva 3/9, bacanja 5/8, 4sk, 3blk), Badžim 5 (4sk, 3as), Sanon 11, J. Rebec, Kastrati.

PARTIZAN: Pejdž 15 (trojke 3/5, 3as), Si 1 (3sk, 2ukr), Aranitović, Marinković 13 (5sk, 2as), Veličković 4, Tanasković, Zagorac 1, Renfro 11 (4sk, 4as), Janković 2 (6sk, 2ukr), Lendejl 13 (9sk, 3as, 5izg), Gagić 4 (6sk), Nikolić 8 (2as).

Crvena zvezda - Budućnost 19.00

TABELA: Zvezda 12-0, Cedevita 8-4, Budućnost 8-4, Mega 8-5, Partizan 7-6, FMP 6-7, Igokea 5-8, Cibona 5-8, Zadar 4-8, Mornar 4-8, Krka 4-8, Olimpija 4-9.

UŽIVO

- Za kraj dva bacanja Marinkovića, 66:72!

40' Jedno bacanje Marinkovića - 66:70. Potom gužva, potrošeno nekoliko sekundi i aut za Olimpiju na 11 sekundi pre kraja. Lorbek promašuje i Partizan dobija ovu važnu utakmicu.

40' Dva bacanja Lorbeka (66:69)... pa Badžim za izjednačenje sa skoro osam metara, promašuje.

40' Nerezonski šut Lorbeka i promašaj, a zatim šok! Pejdž gubi loptu na polovini terena i odmah pravi nesportski faul! Do kraja 45 sekundi.

39' Lorbek pokušava i ne uspeva da izjednači. Novi laki poeni Lendejla, na lob pas Pejdža - 64:69!

38' Odličan prodor Špana, polaganje uz visok luk i opet je neizvesno - 64:67. Marinković promašuje trojku.

37' Partizan dominira u ofanzivnom skoku, Renfro 1/2 sa linije "penala" - 60:67. Potom i Olimpija dolazi do poena posle skoka - 62:67.

36' Opet Lendejl! Ofanzivni skok, koš i dodatno bacanje. Njegova serija 5:0, Partizan se vratio na maksimalnih "plus šest" - 60:66.

35' Begić fauliran na "ziceru", dobio je šansu da dovede Olimpiju u vođstvo, ali je promašio oba bacanja. Lendejl spušta loptu u koš na asistenciju Renfroa - 60:63.

34' Četvrta trojka Špana - 57:58! Odgovara mu Marinković - 57:61! Trojku pogađa i Badžim - 60:61... Probao je i Pejdž, ali seriji pogodaka došao je kraj.

33' Ofanzivni skok Marinkovića, pa pas u aut, ali i tehnička treneru Olimpije Nikitoviću (54:58).

32' Prodor Renfroa za maksimalnih 51:57, a onda vrlo brzo treća trojka Jana Špana - 54:57.

- Sudije su pregledom snimka utvrdile da je Lorbekov koš ipak vredeo samo dva poena, tako da je 51:53!

30' Trojkom na trojku! Prvo Pejdž za 49:53 (šut 3/4, ukupno 13 poena), pa Lorbek za 52:53 na kraju treće deonice.

30' Ofanzivni skok Sija, pa koš Gagića iz igre leđima - 46:50. Trojka Lorbeka, opet samo minimalno vođstvo Partizana - 49:50!

29' Pejdž poentira iz utrčavanja u reket, na asistenciju Gagića. Njegovih "2+1" za vođstvo 43:48... Trojka Špana (46:48), posle promašaja Bandže Sija.

27' Trojka Lorbeka - 40:41. Nikolić posle pivotiranja u reketu lepo polaže od tablu - 40:43.

26' Olimpija je za šest minuta igre u trećoj deonici ubacila pet poena - sve Begić. Iskusni centar sprečava Partizan da se značajnije "odlepi" - 37:40.

24' Greška Renfroa u napadu za "plus sedam", na drugoj strani ofanzivni skok i poeni Begića - 35:38.

23' Smušena igra u napadu na obe strane, kao i u prvom poluvremenu. Takvu praksu prekida Marinković trojkom za 33:38!

- Najbolji strelci: Sanon 11, Špan 8 - Pejdž 6, Renfro 6, Lendejl 6.

- Procenti šuta su malo porasli u odnosu na prvu četvrtinu: Olimpija 33, Partizan 38 odsto. Za tri poena Olimpija 3/14, Partizan 5/13. Asistencije 2:9, izgubljene lopte 4:8.

Isuf Sanon, Olimpija - Partizan ABA liga 2018

20' Kontra Partizana usporena, ali Marinković uspeva da završi prodorom - 30:33. Olimpija ne koristi napad, ali Lendejl nepravilno postavlja blok i poklanja domaćinu poslednjih šest sekundi prvog poluvremena. Sanon to koristi i smanjuje na 32:33!

17' Mnogo izgubljenih lopti i promašaja iz reketa, rezultat nerešen - 28:28.

16' Trojka Nikolića (25:26), pa posle ukradene lopte Marinkovića propuštena šansa za "plus tri".

15' Nastavljen je obračun iza linije 6,75 metara. Mladi Simonović blokirao je šut Alekseja Nikolića, a na drugoj strani Domen Lorbek pogodio preko Lendejla - 23:21. Partizan reaguje "ali-up" akcijom Veličković - Lendejl (23:23).

Džok Lendejl ali up zakucavanje, Olimpija - Partizan ABA liga 2018

12' Nova trojka Renfroa, ovog puta u tranziciji - 20:21!

11' Prvi promašaj Pejdža, pa trojka Sanona - 18:15. Uzvraća Renfro, trojka za izjednačenje u 24. sekundu napada - 18:18.

- Kraj prve četvrtine! Niko nije briljirao, zato je na semaforu "pravednih" 15:15! Šut iz igre: Olimpija 26,7 odsto, Partizan 33,3.

9' Partizan je zakucavanjem Lendejla prvi put poveo (10:12), ali odmah je trojkom uzvratio Špan - 13:12. Zatim druga trojka Pejdža - 13:15.

Marvin Džons blokada Olimpija - Partizan ABA liga 2018

8' Četiri poena crno-belih u jednom napadu, serija 0:6 i izjednačenje na 10:10. Pejdž je ubacio trojku na isteku vremena za napad.

6' Lendejl je nastavio sa lošim potezima (tri izgubljene lopte, šut 0/2), a Sanon iz prodora povećao na 9:4. Trinkijeri je uveo debitanta Aleksa Renfroa... Opšta dekoncentracija u Partizanu, Janković gazi aut liniju sa loptom u rukama.

4' Mirza Begić dobar u napadu, neoprezan u odbrani. Olako je zaradio dve lične greške i mora na klupu, pri rezultatu 6:2.

3' Dobar blok Gagića i prodor Nikolića - 4:2.

3' Prva tri napada Partizana završena su izgubljenim loptama i promašenom trojkom Džoka Lendejla. Olimpija vodi 4:0.

- "Starteri": Špan, Sanon, Lazić, Džons, Begić - Nikolić, Marinković, Si, Lendejl, Gagić.