HOPMAN KUP: Ana i Novak nadomak finala

Srbija je pobijedila Australiju 3:0 u drugom kolu Grupe A Hopman kupa i jedna pobjeda nad Belgijom vodi ih u finale.

HOPMAN KUP: Ana i Novak nadomak finala Izvor: MONDO

Ana Ivanović je savladala Ališu Molik 6:4, 6:0, Novak Đoković je bio bolji od Lejtona Hjuita 6:2, 6:4, a onda su srpski teniseri napravili preokret u miks dublu - 6:7, 7:5, 10:6.

Tako su savladali Australiju u Pertu, maksimalnim rezultatom 3:0 kao i Kazahstan u prvom kolu, i nalaze se na čelu Grupe A. Da bi osugrali plasman u finale Hopman kupa neophodno je da ostvare bar jednu pobjedu u meču trećeg kola protiv Belgije, u sastavu Žistin Enan, Ruben Bemelmans.

Srpska teniserka ne izlazi iz ritma s kraja prošle sezone, prepreke ruši redom. Na putu joj se u Pertu našla Ališa Molik. I pala je "kao kegla" poslije 68 minuta.

Iskusna Australijanka (uskoro će zagaziti u četvrtu deceniju života) pružila je žestok otpor favorizovanoj gošći, ali samo u prvom setu, koji je trajao 45 minuta.

Iz serije od tri uzastopna brejka Ana je ućarila i povela 5:4, a zatim i odservirala za 6:4.

I tu se nije zaustavila.

Od 4:4 u prvom setu nije izgubila ni gem, "vezala" ih je osam za konačnih 6:0 u drugom.

Tako je 17. teniserka svijeta opravdala ulogu favorita protiv 129. sa WTA liste i ostvarila treću pobjedu u isto toliko međusobnih duela.

Ana je imala 14 direktnih poena i 11 neiznuđenih grešaka, a Ališa Molik samo četiri "vinera" i čak 20 grešaka.

"Igrala sam dobro i ostvarila pobjedu koja hrabri. Odlučio je brejk u devetom gemu poslije kojeg je Ališa pala", poručila je Ana Ivanović.

A onda su na teren izašli "stari znanci", Novak Đoković i Lejton Hjuit, da šesti put odmjere snage. Treći reket svijeta je ostvario petu pobjedu - 6:2, 6:4 i donio Srbiji drugi, pobjedonosni poen.

Đoković je morao da spasi četiri brejk lopte, a kada je to učinio i izjednačio na 2:2 u prvom setu, dodao je gas i ubrzo stigao do 6:2.

I u drugom setu je prvi oduzeo servis protivniku, za 2:0. Međutim, nekadašnji "broj jedan" svjetskog tenisa je odmah uzvratio.

Kako se i očekivalo, vodila se velika borba, a uporni, 29-godišnji Australijanac se nije predavao. Ipak, popustio je pod pritiskom kada je servirao za ostanak u meču. Novak je napravio brejk i dobio meč - 6:4.

"Znao sam da će biti teško, ali odigrao sam sjajno, naročito na kraju prvog i na početku drugog seta. To mi je bio najbolji tenis u posljednjih godinu i po", ocijenio je Đoković.

"Njegujem veliko poštovanje prema Lejtonu, jer je veliki borac, uvijek se vraća i uvijek hoće još, a bio je prvi na svijetu, osvojio je sve što se moglo osvojiti"...

Gledano kroz rezultat, reklo bi se da srpski teniser nije imao mnogo problema da savlada Hjuita, ali...

"Izgleda kao da sam lako pobijedio. Međutim, nije tako. Morao sam žestoko da radim za svaki poen".

Đoković je dodao da je srećan jer Ana Ivanović igra odlično, a mora da bude zadovoljan i svojom formom iako je sezona tek počela.

"Pokušavam da češće idem na mrežu, da koristim osnovne udarce i raznovrsniji servis. Moraću da radim i na samopouzdanju. Sve je to proces", zaključio je Đoković.

U prvom meču drugog kola Grupe A, Belgija je lako savladala Kazahstan - 3:0.

Žistin Enan je opravdala očekivanja protiv umorne Sesil Karantačeve, koja je morala da doputuje u Pert da bi igrala umjesto povrijeđene Jaroslave Švedove. Stigla je u ponoć, a deset sati kasnije izašla je na megdan nekadašnjoj "kraljici bijelog sporta".

Ruben Bemelmans je napravio iznenađenje protiv Andreja Golubjeva i donio drugi poen Belgiji, a kasnije su Enan i on stigli i do maksimalne pobjede.

Grupa A, 2. kolo

Belgija - Kazahstan 3:0

(Žistin Enan - Sesil Karantačeva 6:4, 6:3)
(Ruben Bemelmans - Andrej Golubjev 6:4, 6:4)
(Enan/Bemelmans - Karantačeva/Golubjev 4:6, 6:2, 10:8)

Srbija - Australija 3:0

TABELA:Srbija 2-0 (3:0, 3:0), Belgija 1-1 (4:2), Australija 1-1 (2:1, 0:3), Kazahstan 0-2 (0:6).

Grupa B

TABELA: SAD 1-0 (3:0), Italija 1-0 (2:1), Velika Britanija 0-1 (1:2), Francuska 0-1 (0:3).

U srijedu, 2. kolo: SAD - Italija, Velika Britanija - Francuska.