PLIVANJE (SP): Nađa na krovu svijeta!

Senzacija se dogodila na Svjetskom prvenstvu u Rimu - Nađa Higl osvojila je zlatnu medalju na 200 metara prsno.

PLIVANJE (SP): Nađa na krovu svijeta! Izvor: MONDO

Ona je vremenom 2:21,62 oborila evropski rekord.

I dok su sve oči bile uprte u Amerikanku Rebeku Soni, čiji je jedini protivnik poslije 100 metara trke bio svjetski rekord, 22-godišnja Pančevka je plivala svojim tempom.

Kada je "okrenula" poslije 150 metara, bila je treća i tada joj se već smiješila medalja, što bi bilo prvorazredno iznenađenje.

A da iznenađenje preraste u senzaciju ona se pobrinula u finišu trke. Rebeka Soni je posustajala, a Aname Pirs, Mirna Jukić i Nađa dodavale su gas. Srpkinja je u u poslednjih 30 metara ušla silovito i prva stigla na cilj.

Srebrnu medalju osvojila je Kanađanka Aname Pirs (2:21,84), a bronzanu Austrijanka Mirna Jukić (2:21,97), inače rođena u Novom Sadu. I upravo je ona prva prišla da čestita Nađi,
koja je u bazenu bila u nevjerici.

Skinula je naočare, pogledala na semafor, nasmijala se i u zarila lice u šaku.

"Nisam očekivala zlato",
bio je prvi komentar zbunjene srpske heroine.

"Samo sam željela da isplivam svoj najbolji rezutat",
kratko je dodala Nađa Higl.

Rimom su drugi put za pet dana odjekivale taktovi "Bože pravde" kada se Nađa Higl našla na najvišem stepeniku pobjedničkog postolja.

Ona je bila prva Srpkinja ikada u finalima svjetskih prvenstava, a Srbiji je donijela drugo odličje u Rimu, i to najsjajnije, poslije Milorada Čavića, koji je u ponedeljak pobijedio na 50 metara delfin stilom i ušao u istoriju kao prvi nosilac medalje u istoriji Srbije.

Da je uspon Nađe Higl zaista meteorski, svjedoči i podatak da u istoj disciplini prije godinu dana na Olimpijskim igrama u Pekingu nije uspjela da uđe ni u polufinale.