RUKOMET (EP): Francuzi se provukli, Slovenci gaze redom

Rukometaši Češke imali su napad za izjednačenje u duelu sa "trikolorima", ali ga nisu iskoristili, tako da je Francuska došla do prve pobjede na EP.

RUKOMET (EP): Francuzi se provukli, Slovenci gaze redom Izvor: MONDO

Olimpijski i svjetski šampion Francuska, naočigled cijele Evrope, kleca prilikom prvih koraka ka "tripleti". U namjeri da učine što nikad niko nije, odnosno osvoje i treću veliku titulu za tri godine, favoriti Evropskog prvenstva jedva su "sačuvali živu glavu".

Poslije remija na otvaranju sa Mađarskom (29:29), Francuzi su u meču sa autsajderom Grupe D, Češkom, bili suočeni sa napadom protivnika za izjednačenje. Ipak, Česi su u dramatičnoj jurnjavi promašili i ostalo je 21:20 (16:10) za Nikolu Karabatića i drugove.

Francuzi su u Viner Nojštadu postigli svega pet golova za 30 minuta drugog poluvremena!?

U isto vrijeme, u Insbruku, Slovenci su deklasirali još jednog rivala na Evropskom prvenstvu u Austriji. Poslije Švedske u utorak, dan kasnije nastradala je i Njemačka. Rezultat - 32:28 samo je ublažena slika onoga što se događalo tokom 60 minuta prljave borbe, koju su "zmajčeki" počeli sa 7:2.

Golman Francuske Tijeri Omeje čovjek je kojem bi svi u timu "trikolora" trebalo da se zahvale što je nekako sačuvana prednost od sedam golova iz prvog poluvremena. Omeje je Česima odbranio 24 (!?) šuta! Meč je završio sa više od 50 odsto uspješnosti, jer je protivnik uputio 44 udarca.

Na drugoj strani, najbolji igrači Francuske, debelo su se ispromašivali: Gijom Žil 0/3, Danijel Narsis 4/11, Nikola Karabatić 2/7, Mišel Gigu 2/5... Jedini, koji je bio racionalan u fazi napada bio je Luk Abalo, koji je postigao četiri gola iz šest pokušaja.

Filip Jiša (6/13) i Jan Filip (5/9) jedini su u timu Češke znali kako da izađu na kraj sa Omejeom.

Poslije startnih 7:2, Slovenci nijednog trenutka nisu dozvolili Njemačkoj da se rezultatski vrati u meč i konkuriše za prvu pobjedu u Austriji, poslije startnog neuspjeha protiv Poljske u utorak (25:27).

Uprkos tome što je golman Slovenije Goražd Skof bio indisponiran sa svega devet odbrana, napadači su briljirali. Vid Kavtičnik nije promašio iz igre (5/5), David Spiler pogodio je sedam puta iz deset pokušaja, Luka Zvižej dao je šest golova iz osam udaraca, Renato Vugrinec četiri iz sedam pokušaja...

Sa 71 odsto uspješnosti u šutu, od čega 5/6 za penala, Slovenci jednostavno nisu mogli da izgube i duel sa Poljacima u petak dočekuju sa dvije pobjede.

Rukometaši Srbije, koji u četvrtak igraju meč drugog kola Grupe B, protiv Danske, pobijedili su Sloveniju tokom priprema za EP, dok su sa Francuskom takođe u gostima, jedan meč izgubili, a drugi dobili.

REZULTATI, TABELE, PAROVI:

GRUPA C (Insbruk)

PRVO KOLO: Njemačka - Poljska 25:27 (8:12), Švedska - Slovenija 25:27 (13:7)

DRUGO KOLO: Slovenija - Njemačka 34:34 (16:11), Poljska - Švedska 27:24 (15:14)

1. Poljska 2 0 0 - 4
2. Slovenija 2 1 1 0 - 3
3. Nemačka 2 0 1 2 - 0
3. Švedska 2 0 0 2 - 0

TREĆE KOLO: Njemačka - Švedska (18.15), Poljska - Slovenija (20.15).

GRUPA D (Viner Nojštad)

PRVO KOLO: Španija - Češka 37:25 (17:10), Francuska - Mađarska 29:29 (16:16)

DRUGO KOLO (srijeda): Češka - Francuska 20:21 (10:16), Mađarska - Španija 25:34 (9:16).

1. Španija 2 2 0 0 (71:50) - 4
2. Francuska 2 1 1 0 (50:49) - 3
3. Mađarska 1 0 1 1 (54:63) - 1
4. Češka 2 0 0 2 (45:58) - 0

TREĆE KOLO (petak): Francuska - Španija (18.15), Mađarska - Češka (20.15).