RUKOMET (EP): Evropski prvak mnogo jači od Srbije

Danska održala lekciju Srbiji iz modernog rukometa - 28:23. Island prokockao veliku prednost protiv Austrije.

RUKOMET (EP): Evropski prvak mnogo jači od Srbije Izvor: MONDO

Vrlo lošom igrom rukometna reprezentacija Srbije protiv evropskog prvaka Danske nije imala nikakve šanse.

Danska je pobijedila Srbiju 28:23 (15:9), a "orlovima" predstoji da u posljednjem meču protiv Austrije u subotu, 23. januara pokušaju da ipak uđu u drugu rundu Evropskog prvenstva.

Katastrofalno prvo poluvrijeme praktično je riješilo pobjednika. Ništa nije funkcionisalo u srpskom timu u prvom dijelu igre. Selektor Sead Hasanefendić probao je sa promjenama srednjih bekova, mijenjao je i golmane (smjenjivali se Stanić, Pejanović i Perić), ali ništa nije vrijedilo.

Čvrsta odbrana Danske (6-0) lako je zaustavljala napade Srbije, a na ruku su im išle i česte greške "orlova" (čak 10 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu).

Srpski tim nije imao rješenja za raspoloženog krilnog igrača Andersa Jensena Egerta koji je meč završio sa 10 golova (od toga tri iz sedmerca).

Nešto bolju igru Srbija je pružila u drugom dijelu, ali je generalni utisak da je srpskom timu nedostajala eksplozivnost, brzina. Sve ono što su Danci imali. Uz "ubicu" Egerta, koji je pogađao kako je htio.

Danci su u napadu uglavnom probijali sa krila, a prvo poluvrijeme obilježio je Anders Jensen Egart koji je postigao čak šest golova. Dvije "bombe" ka golu Srbije pred kraj poluvremena uputio je i Mads Nilsen.

Srbija je postigla samo jedan gol sa krila (Ivan Nikčević u 35. minutu, kada je bilo 18:12), a tračak nade pojavio se u finišu meča, kada su serijom od 3-0 "orlovi" smanjili na 26:23. Međutim, Danci nisu dozvolili ono što se dogodilo Islanđanima u prvom meču i rutinski su očuvali prednost.

Prvo ime meča bio je Egert sa 10 golova, a kod Danaca su raspoloženi bili i Hans Lidnberg i Mikael Hansen koji su dali po pet golova.

U Srbiji su se izdvojili samo Žarko Šešum, Momir Ilić i Ivan Stanković sa po četiri gola.

Island "prokockao" nemoguće

Island je ponovo prokockao pet golova prednosti i osvojio samo jedan bod protiv domaćina Austrije - 37:37.

Slično kao i protiv Srbije, "ribari" su početkom drugog dijela imali "plus pet" (23:18), ali tu prednost nisu uspjeli da sačuvaju. Za razliku od susreta sa "orlovima", Islanđani su ovaj put bili još bliže pobjedi.

Snori Stajn Gudjonsen je na početku posljednjeg minuta susreta postigao gol za 37:34 i teško da je neko u tom trenutku pomislio da Austrija može do izjednačenja.

Ipak, presing domaćina dao je rezultat. Roland Šlinger i Viktor Silađi sa dva ekspresna gola smanjuju na 37:36, da bi poslije još jedne greške Islanda, samo četiri sekunde prije kraja, Markus Vagesrajter izazvao delirijum u Tips Areni u Lincu.

Hrvatska je jedva slomila otpor uporne Ukrajine. Drugoplasirani sa posljednjeg Svjetskog prvenstva pobijedili su sa 28:25 (12:14), mada su tokom čitavog meča imali velikih problema.

Odlučujući momenat meča odigrao se desetak minuta prije kraja, kada Ukrajinci nisu realizovali čistu kontru pri vođstvu 23:22. Junak je bio golman Mirko Alilović (13), koji je u tim trenucima fantastično branio.

Hrvatska je napravila seriju od 4:0, pobjegla na pristojnu razliku i utakmicu lagano privela kraju. Izabranici Lina Červara ovom pobjedom obezbijedili su plasman u drugi krug, dok Ukrajina mora u posljednjem kolu da savlada Norvešku.

GRUPA C (Insbruk)

PRVO KOLO: Njemačka - Poljska 25:27 (8:12), Švedska - Slovenija 25:27 (13:7)

DRUGO KOLO: Slovenija - Njemačka 34:34 (16:11), Poljska - Švedska 27:24 (15:14)

1. Poljska 2 0 0 - 4
2. Slovenija 2 1 1 0 - 3
3. Njemačka 2 0 1 2 - 0
3. Švedska 2 0 0 2 - 0

TREĆE KOLO: Nemačka - Švedska (18.15), Poljska - Slovenija (20.15).

GRUPA D (Viner Nojštad)

PRVO KOLO: Španija - Češka 37:25 (17:10), Francuska - Mađarska 29:29 (16:16)

DRUGO KOLO (sreda): Češka - Francuska 20:21 (10:16), Mađarska - Španija 25:34 (9:16).

1. Španija 2 2 0 0 (71:50) - 4
2. Francuska 2 1 1 0 (50:49) - 3
3. Mađarska 1 0 1 1 (54:63) - 1
4. Češka 2 0 0 2 (45:58) - 0

TREĆE KOLO (petak): Francuska - Španija (18.15), Mađarska - Češka (20.15).