RUKOMET (EP): Island se spasio, Skandinavci lako

Hrvatska i Island igrali neriješeno 26:26 u prvom kolu Grupe 2 na EP u Austriji. Norvežani pobijedili Austriju, a Danska se poigrala sa Rusima.

RUKOMET (EP): Island se spasio, Skandinavci lako Izvor: MONDO

Sa jedne strane majstori za rešavanje neizvjesnih završnica na ovom šampionatu , a sa druge tragičari istih... Ipak, ovaj put Islanđani su se sačuvali, a Hrvati propustili veliku priliku.

Hrvatska je imala posljednji napad i šut, ali je Bjorgvin Gustavson u pravom momentu zabilježio desetu odbranu i sačuvao "ribarima" bod.

Vodio je Island tokom čitavog meča. U par navrata imali su i četiri gola prednosti (8:12, 14:18 i 17:21), ali su izabranici Lina Červara pokazali da su fizički i psihički veoma dobro pripremljeni za velika takmičenja.

Silovit finiš Hrvatske ovaj put nije uspio da slomi protivnika, mada su bili veoma blizu i četvrtoj uzastopnoj pobjedi na prvenstvu, prvoj u Beču. Island je posljednji put vodio nešto manje od pet minuta prije kraja, ali je onda usljedila serija vicešampiona svijeta.

Zrnić, Valčić i Duvnjak prave seriju od 3:0 i Hrvatska u 58. minutu drugi put vodi na utakmici 24:23 (bilo je 5:4 za Hrvatsku na početku).

U posljednji minut naše "komšije" ušle su sa golom prednosti, ali je fantastični Gunarson iz okreta uspio da izjednači na 26:26, što će se ispostaviti kao konačan rezultat.

Hrvati su imali loptu do kraja, ali bez realizacije.

Obje reprezentacije i dalje su bez poraza. Hrvatska sa pet, a Island sa šest bodova.

Norveška je bila bolja od Austrije, koja poslije remija sa Islandom i pobjede protiv Srbije, nije uspjela da pred svojom publikom u Beču napravi još jedno iznenađenje.

"Vikinzi" su slavili sa 30:27 (15:12), najviše zahvaljujući fenomenalnom golmanu Štajnar Egeu. Njegove 22 odbrane (tri sedmerca) paralisale su Austrijance, koji su kako je meč odmicao sve manje imali hrabrosti i sigurnosti da šutiraju na gol.

Beograđanin na golu Austrije Nikola Marinović imao je 14 odbrana. Kod Norvežana su najefikasniji bili Bjarte Mirol i Havard Tvedten sa po šest golova, koliko je postigao i Roland Šlinger za domaću selekciju.

Danska nije imala većih problema sa Rusijom, koja se novim porazom oprostila od brobe za polufinale.

Predvođeni u napadu sjajnim Larsom Kristjansenom i Mihaelom Knudsenom (po šest golova), i u odbrani golmanom Niklasom Landin Jakobsenomom (20 odbrana), Danci su potpuno slomili "baćuške" i na kraju stigli do ubjedljive pobjede.

Rusi su na nekadašnjem nivou, kada su se ubrajali u najjače selekcije svijeta, bili samo u na početku prvog poluvreman. Poveli su sa 3:0, ali su Danci odmah odgovorili serijom od 4:0, prešli u vođstvo koje do kraja nisu ispuštali.

Najbolji u ruskoj reprezentaciji bio je Konstantin Igropulo sa šest golova.