• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vršnjačko nasilje najčešće u 'nižim' razredima

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Vršnjačko nasilje je veliki problem koji treba hitno rješavati i najčešće se evidentira u 'nižim' razredima, rekla je pedagog banjalučke škole „Ivo Andrić“ Saška Jovović.

„Smatramo da je vršnjačko nasilje dosta zastupljeno prvenstveno u našem gradu i da je česta pojava u školama. Takođe nasilje je veliki problem današnjeg društva, jer je uticaj vršnjačkih grupa jako poremećen, više se ne oslanjamo na neke moralne vrijednsoti i ono počinje od verbalnog maltretiranja, te do onog fizičkog kažnjavanja svojih drugara“, kaže Jovovićeva.

Ona je naglasila da djeca često govore o vršnjačkom nasilju ali rijetko kada dođu sami i kažu da je nad njima vršeno nasilje ili da su oni ti koji vrše nasilje.

"Volio bih da me prestanu tući"

„Veliki problem je u porodičnom okruženju u kojem živimo, zato što je to nešto čime se sami trebamo pozabaviti, da odgajamo djecu na pravi način i damo im do znanja da, prvenstveno u školama, zato što tamo provode najveći dio vremena, treba da se obrate odrasloj osobi da kažu da su žrtve nasilja ili se obrate kada imaju problem u smislu suzbijanja lične agresije“, kaže Jovovićeva.

Kad se detektuje vršnjačko nasilje...

Razredni starješina je dužan prvo da obavijesti roditelje, sljedeći korak je da se obrati u stručnu službu gdje se razgovara i sa jednim i sa drugim djeteteom, odnosno grupom djece, te da se onda pokrene postupak i prijavi nadležnim ustanovama, medicini rada, MUP-u i Centru za socijalni rad.

Jovovićeva naglašava da je situacija alarmantna kada su u pitanju „niži“ razredi, odnosno da se najviše vršnjačkog nasilja dešava među učenicima četvrtog, petog i šestog razreda, dok su straiji đaci ipak više okrenuti ocjenama u uspjehu.

„Prošle godine u našoj školi evidentirana su tri slučaja vršnjačkog nasilja i nadamo se da će ova predavanja podstaći i djecu i roditelje da shvate da ovaj problem treba hitno rješavati“, istakla je Jovovićeva i dodala da apeluju na roditelje da obrate pažnju na ponašanje djece, uspjeh u školi i da budu upućeni u to šta djeca rade.

Pomoćnik komandira u policijskoj stanici Centar u Banjaluci, Žarko Cvijić, koji je danas u ovoj školi držao predavanje, ističe da je MUP RS,  rukovodeći  se pozitivnim rezultatima  organizovao predavanja s ciljem sprečavanja vršnjačkog nasilja.

Izvor: MONDO/ Dragana Božić

„Cilj ove kampanje  jeste podizanje svijeti javnosti o ovom problemu i značaju njenog ranog prepoznavanja. S obzirom da se  vršnjačko nasilje najčešće javlja među djecom školskog uzrasta organizovali smo predavanja u osnovnim i srednjim školama kako bi ostvarili bolju saradnju sa učenicima, nastavnicima i roditeljima radi sprečavanja, suzbijanja i otkrivanja vršnjačkog nasilja“, rekao je Cvijić.

Marija Markanović, portparol PU Banjaluka rekla je da će predavanja biti realizovana u više osnovnih i srednjih škola na području koja pokriva ova uprava, te da će se njima ukazivati na vrste vršnjačkog nasilja, odnosno koje su to inkriminisane radnje koje mogu kasnije dovesti do prekšaja ili krivičnog djela.

"Najčešće je riječ o verbalnom, fizičkom i eventualno seksualnom nasilju, te je potrebno ukazati i na načine prepoznavanja djeteta koje trpi neki od oblika vršnjačkog nasilja", rekla je Markanovićeva.

Kako roditelji "kvare" djecu

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE