Debata u rumunskom parlamentu oko izglasavanja nepovjerenja vladi prekinuta kada je jedan čovjek, u znak protesta, skočio sa skupštinskog balkona.
Incident se dogodio u trenutku kada je za govornicom bio premijer Emil Bok, koji je obrazlagao oštre mjere štednje svoje vlade zbog kojih je opozicija podnijela zahtjev da se izglasa nepovjerenje njegovom kabinetu.
Povrijeđenom, koji se bacio sa balkona, prva pomoć pružena je u sali, a prema prvim izvještajima lokalnih medija, radi se o čovjeku, čiji identitet nije saopšten, koji je zaposlen na javnom TV servisu.
Na njegovoj košulji je pisalo "Vi ste ubili našu budućnost" i "Vi ubijate našu djecu, vi ste nas prodali", prenosi rumunska agencija Ađipress.
Poslije incidenta, opozicioni poslanici nisu glasali tako da je vlada "preživjela" ovaj izazov i bez izjašnjavanja poslanika, javila je agencija.
Rumunski mediji javili su da čovjek koji je pokušao samoubistvo ima velike porodične probleme.
On živi sa dvoje djece, od kojih je jedno dijete invalid, plata mu je smanjena za 25 odsto i ukinuta mu je naknada za pratioca za dijete.
Lideri opozicije Viktor Ponta i Krin Antonesku izjavili su poslije incidenta da se povlače sa sjednice zbog tog tragičnog gesta, jer ne mogu da se pretvaraju da se ništa nije desilo.
Parlamentarna većina je ipak odlučila da se sjednica nastavi bez rasprave o prijedlozima opozicije i samo sa glasanjem. To znači da bez opozicije u sali nema šanse da bude oborena vlada.
Premijer Bok izjavio je da je sada najvažnije da se spase život tog čovjeka.
Rumunski politički komentator Bogda Kiriak ocijenio je da je "cinično što je vladajuća većina odlučila da nastavi sjednicu iako je jedan čovjek žrtvovao svoj život i svakako svoje zdravlje".
Kiriak je zaključio da "vlasti čine ono što žele i što smatraju da je za njih dobro, a ne za Rumune".
Ovo je treći put u ovoj godini da se u rumunskom parlamentu razgovara o nepovjerenju vladi koja je zavela oštre mjere štednje kako bi smanjila deficit i obezbjedila preduslove za dobijanje zajmova od MMF i evropskih finansijskih institucija.
Vlada je bila prisiljena da smanji plate zaposlenih u javnom sektoru za 25 odsto, a počelo je i otpuštanje radnika i službenika kako bio se smanjio deficit u državnom budžetu.
(agencije/MONDO)