Bi-Bi-Si došao do snimaka i izjava svjedoka koji potkrepljuju da je sirijska vojska tokom bombardovanja grada Sarakeb upotrebila hemijsko oružje.
Kako navodi Bi-Bi-Si (BBC), sirijski helikopteri su 29. aprila izbacili najmanje dvije naprave sa otrovnim gasom na Sarakeb, na sjeverozapadu zemlje, tokom artiljerijske vatre sa vladinih pozicija.
Prema izjavama očevidaca, u predgrađe Sarakeba bačena je naprava nalik kutiji u čijoj unutrašnjosti se nalazilo nešto nalik betonskom kućištu.
Na video snimku, do koga je došao Bi-Bi-Si, prikazan je pobunjenik kako drži kanister za koji kaže da je bio sakriven u napravama koje je bacila sirijska vojska.
Svjedoci navode da su se u bačenim napravama nalazila po dva kanistera.
Na drugom video snimku prikazani su dijelovi kanistera na zemlji, okruženi bijelim prahom.
Doktori lokalne bolnice preneli su u izjavama Bi-Bi-Siju da su primili osam osoba zbog problema sa disanjem.
Neki od njih su povraćali, dok su drugi imali sužene zjenice. Jedna od žena Marjam Hatib je kasnije preminula.
Sin preminule žene Mohamed je pokušao da pomogne majci, ali je i on povrijeđen u napadu.
"Bio je užasan miris, gušio nas je. Uopšte niste mogli da dišete. Kao da ste poželjeli da budete mrtvi. Niste mogli ništa da vidite. Nisam mogao da gledam tri ili četiri dana", rekao je Sirijac u izjavi za Bi-Bi-Si.
Doktor koji je liječio njegovu majku rekao je da simptomi koje je ona imala odgovaraju organofosfatskom trovanju, kao i da su uzorci poslati na testiranje.
Video snimci dostavljenih Bi-Bi-Siju potvrđuju izjave preživjelih u napadu, ali kako navodi ta mreža, za sada nije moguće potvrditi njihovu autentičnost.
Uzorci prikupljeni sa zemlje i navodnih žrtava upućeni su na analize u Britaniju, Francusku, Tursku i SAD.
Ukoliko se izjave i video snimci pokažu verodostojnim, to bi potvrdilo izvještaje da je prošlog meseca došlo do napada hemijskim oružjem u Siriji.
Sirijska vlada je oštro odbacivala tvrdnje da je koristila hemijske supstance, a Vašington je zaprijetio da bi takav razvoj događaja bio "crvena linija" za pokretanje intervencije u Siriji.
Američki predsjednik Barak Obama priznao je, međutim, da obavještajni podaci o upotrebi hemijskog oružja ne pružaju dovoljno dokaza da je ono i upotrebljeno.
(Tanjug)