• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

London nije za ekonomske sankcije protiv Rusa

Velika Britanija "ne bi trebalo da podrži ekonomske sankcije" protiv Rusije, niti bi trebalo da "zatvori" londonski Siti za Ruse.

Kako su danas javili britanski mediji, to se navodi u dokumentu koji je savjetnik nosio britanskom premijeru Dejvidu Kameronu, a čiji je dio fotografisan ispred Dauning Strita.

"Velika Britanija ne bi trebalo da podrži, za sada, ekonomske sankcije... niti da za Ruse zatvori finansijski centar u Londonu (Siti)", piše u dokumentu.

Mnoge ruske kompanije kotiraju se na Londonskoj berzi, a ruski oligarsi imaju nekretnine u glavnom gradu Velike Britanije.

U tekstu se navodi, prenose mediji, da Ujedinjene nacije, a ne Evropska unija, treba da u prvom redu politički rješavaju krizu u Ukrajini.

Dejli telegraf je prenio i da britanska vlada razmatra preduzimanje "opreznijih koraka, uključujući restrikcije viznog režima" za državljane Rusije.

Dauning strit nije želio da komentariše objavljivanje informacije o tom dokumentu.

Šefovi diplomatija EU su juče oštro osudili povredu suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine ruskom vojnom agresijom, pozvali Moskvu da povuče snage i zatražili "mirno rješenje krize i puno postovanje načela i obaveza saglasnih međunarodnom pravu".

Naveli su da, ukoliko Rusija ne učini poteze za smirivanje, to može imati posljedice po veze EU-Rusija i "mogu biti razmotrene dodatne mjere".

Hejg pozvao na direktni kontakt vlada

Britanski šef diplomatije Vilijam Hejg pozvao je danas na uspostavljanje direktnog kontakta između vlada Ukrajine i Rusije, a Moskvu je pozvao da prisustvuje razgovorima u okviru Budimpeštanskog sporazuma sutra u Parizu.

Govoreći u parlamentu, Hejg je rekao da britanska vlada osuđuje svako kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine i pohvalio ukrajinsku vladu što je na tu ekstremnu situaciju odgovorila odbacivanjem provokacija, saopštio je Forin ofis putem Twittera.

Britanski ministar spoljnih poslova je, takođe, upozorio da postoji opasnost od eskalacije situacije u Ukrajini ili loše procjene razvoja događaja, kao i prijetnje po "teško izvojevan mir i stabilnost u Evropi".

"Naši saveznici i mi osuđujemo vojnu intervenciju u Ukrajini, upozoravamo na dalju eskalaciju i pozivamo na direktni kontakt između vlada Ukrajine i Rusije", rekao je.

"Podržavamo ukrajinsku vladu, koja se suočava sa političkim i ekonomskim nedaćama povrh invazije na svoju teritoriju", poručio je Hejg.

Prema njegovim riječima, u interesu Velike Britanije je slobodna, demokratska, jedinstvena, stabilna i mirna Ukrajina, koja može da sama odlučuje o svojoj budućnosti.

"Važno je dati jasan odgovor na te događaje i da se tako nešto ne ponovi", zaključio je britanski šef diplomatije.

Tokom posjete Kijevu, Hejg je juče upozorio Rusiju na "posljedice i cijenu" intervencije u Ukrajini, na navodeći više detalja.

Hejg je, uoči posjete, istakao da će Velika Britanija nastaviti da savjetuje Rusiju da direktno razgovara sa ukrajinskim liderima kroz ministarske i vojne kanale.

Timošenkova traži da se Rusiji uvedu sankcije

Ukrajinska opoziciona liderka Lidija Timošenko apelovala je danas da se Rusiji uvedu ekonomske sankcije, "naročito ukoliko se nastavi eskalacija nasilja" u Ukrajini.

"Tražim od Zapada da odlučno interveniše na diplomatskom frontu da bi pomogao Ukrajini, jer je moja zemlja suviše slaba u poređenju sa Rusijom", izjavila je Timošenkova za italijansku televiziju SKY TG24, a prenosi AFP. Ona je naglasila da je "direktan dijalog nemoguć nakon vojne agresije koji je pretrpila Ukrajina", pa je zato pozvala UN i svjetske lidere da nastave sa svojim posredničkom naporima i da pregovaraju s Kremljom. Timošenkova je rekla da je bila ubijeđena da će SAD, Velika Britanija i EU obezbijediti poštovanje Budimpeštanskog sporazuma. Britanija, Rusija i SAD su 1994. sa Ukrajinom, koja je tada stekla nezavisnost, potpisale sporazum kojim se obavezuju na poštovanje suvereniteta i postojećih granica Ukrajine.

(MONDO, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock Ilustracija)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE