Severnoamerička država nema više ni grama zlata u svom posedu, jer je ove godine lagano rasprodala sve zlatne rezerve. Ispravan potez, držanje zlata je zastarelo, kažu stručnjaci.
Pre mesec dana Kanada je prepolovila svoje zlatne rezerve, prodavši gotovo sve u samo jednom mesecu, i one su tada bile svedene na 1,7 tona, odnosno 0,1% državnih rezervi (zlato, strani gotov novac,obveznice,akcije...). Već ovih dana nemaju ni trunke zlata u trezorima, javlja ekonomski sajt Zerohedge.com
Ministarstvo finansija, pod rukovodstvom Bila Mornoa, rasprodaju je uradilo "u normalnom poslovanju Vlade i tokom dugog perioda na kontrolisan način".
Vlada Kanade je jednostavno ispunila svoj dugoročni plan da se udalji od zlata kao nečeg što država ima u posedu. Sa 1.000 tona sredinom 1960-tih "spali" su na polovinu dvadeset godina kasnije, da bi danas imali prazne trezore.
Prema stavu Jana Lija, iz Sprot škole biznisa na Karleton univerzitetu (Sprott School of Business at Carleton University) u Otavi, nema razloga držati zlato osim "poštovanja tradicije".
Li podseća da je zlato bilo važno u "starom sistemu", kada je do 1971. američki dolar imao "zlatnu podlogu" (unca zlata je vredela 35$). Kada je administracija Ričarda Niksona napustila zlatni standard, a u današnje vreme se zlato ne smatra valutom već plemenitim metalom kao što je i svaki drugi (srebrno, platina...).
"Ima bolje imovine za rezerve nego što je to zlato, i to je pametna odluka Vlade", kaže Li.