Izraelska armija najavila osnivanje jedinice čiji će zadatak biti nadzor nad društvenim mrežama kao što su Facebook, MySpace i Twitter.
Cilj nove jedinice će biti da spriječi da tajne informacije procure u medije, što se sve češće dešava. Nova jedinica, čije je osnivanje najavljeno u zvaničnom armijskom magazinu "Hamaneha", neće samo nastojati da zaustavi izjave oficira i vojnika koji suviše otvoreno govore za štampu, već će takođe obratiti pažnju na vebsajtove poput Facebooka.
Izraelska armija upozorila je na ovaj novi front u ratu informacijama za vrijeme rata protiv libanskog Hezbolaha u ljeto 2006. Tada su se vojni komandanti zabrinuli što sve više tajnih vojnih činjenica pronalazi put do neprijatelja.
Osnivanje nove jedinice je dijelom rezultat preporuka komisije za istragu propusta u libanskom ratu. Osim što će pažljivo motriti na ono što se objavljuje na Facebooku, MySpaceu i Twitteru, novo Odeljenje za bezbednost i istraživanje informacija će pratiti komunikaciju stotina visokih oficira, kako bi osiguraloda nisu u kontaktu s novinarima.
Jedinica će takođe biti ovlašćena da naredi testove detektora laži za svakog vojnika, osumjičenog da je odao tajnu. U odvojenoj inicijativi načelnik izraelskog Generalštaba Gabi Aškenazi je nedavno naredio da se takvom testu podvrgnu svi oficir planirani za promivisanje u rang potpukovnika ili više, kojima će se postavljati pitanja u neovlašćenim kontaktima s medijima.
U posljednje dve godine izraelska armija sve više obraća pažnju na regrutovanje hiljada osamnaestogodišnjaka za koje je društveno umrežavanje dio svakodnevnog života i zato je izdala stroge propise o objavljivanju ličnih informacija na vebu.
Izraelska bezbjedosna služba je objavila nekoliko slučajeva pokušaja ekstremističkih organizacija, uključujući Hezbolah, da uspostave kontakt s vojnicima preko Facebooka i drugih sajtova.
Prošle godine vojna obavještajna služba je pojačala svoje snage u tom ratu, plašeći se ne samo špijuniranja već i napada hakera s ciljem da se obori izraelska elektronska i tržišna infrastruktura.
Krajem prošle godine je šef izraelske vojne obavještajne službe Amos Jadlin onlajn napade označio ratom "četvrte dimenzije", uz sukobe u vazduhu, na kopnu i moru.Izraelska armija inače koristi internet sajtove za svoje ciljeve, portparol redovno korosti Facebook i Twitter i objavljuje blogove.
Onlajn aktivnosti su pojačane prošle godine kako bi se proširili odnosi s javnošću i doprlo do mladih ljudi koji informacije prikupljajiu iz nezvaničnih izvora, umjesto iz tradicionalnih.
(Tanjug)