Kubanski politički zatvorenik Orlando Sapata Tamajo preminuo je u bolnici nakon 85 dana štrajka glađu. Raul Kastro želi zbog smrti zatvorenika.
Tamajo (42) je primljen u bolnicu u Havani u ponedeljak kada mu se pogoršalo stanje.
Organizacija Amnesty International proglasila ga je zatvorenikom savjesti nakon što je u martu 2003. uhapšen kao pripadnik opozicije.
Tamajo je odbijao hranu u znak protesta zbog uslova u zatvoru.
Ovo je prvi put u posljednjih gotovo 40 godina da je neki kubanski aktivista preminuo zbog izgladnjivanja u znak protesta protiv vlasti.
Posljednji politički zatvorenik koji je na Kubi umro zbog štrajka glađu, bio je pjesnik i lider studenata Pedro Luis Boitel.
Predsjednik Kube Raul Kastro izdao je danas saopštenje u kojem izražava žaljenje zbog smrti Orland Sapate Tamaja.
"Raul Kastro duboko žali zbog smrti kubanskog zatvorenika Orlanda Sapate Tamaja, koji je preminuo tokom štrajka glađu", navedeno je u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Kube i dodaje da su izvještaji da je Tamajo u zatvoru bio podvrgnut mučenju i zlostavljanju neistiniti.
Asošiejtid preds (AP) je prenio da je Tamajo (42) preminuo u utorak u bolnici u Havani gdje je primao infuziju kako bi ga održali u životu, posle štrajka glađu u koji je stupio iz protesta zbog loših uslova u zatvoru.
"Nema žrtava mučenja, nikada nije ni bilo žrtava torture, kao ni pogubljenja", navelo je ministarstvo izjavu Raula Kastra tokom sastanka sa predsjednikom Brazila Luisom Injasiom da Silvom, koji je bio zatvoren za medije.
"Takve stvari dešavaju se u (američkoj) bazi u Gvantanamu", dodao je Kastro.
Kubanski lider optužio je Sjedinjene Američke Države za smrt Tamaja, ali nije objasnio na koji način je Vašington, po njegovom mišljenju, odgovoran za ovaj slučaj, prenijela je američka agencija AP.
Prethodno je Tamajova majka, Reina Luisa Tamajo, rekla za list El Nuevo Herald iz Majamija da su njenog sina "ubile" kubanske vlasti.
"Uspjeli su da urade ono što su namjeravali ... Oni su okončali život jednog borca za ljudska prava", rekla je Tamajova majka.
Tamajo je bio pripadnik jedne organizacije za zaštitu ljudskih prava koju kubanska vlada smatra ilegalnom, i 2003. je osuđen na 18 godina zatvora zbog "remećenja javnog reda i mira".
Kuba je početkom ove godine u zatvorima držala 201 političkog zatvorenika, a među njima Amnesty International je 65 proglasio zatvorenicima savjesti.
(agencije/MONDO)