Vođa ekstremne desnice u Južnoj Africi Judžin Terblanš ubijen je u subotu na svojoj farmi, poslije svađe sa jednim radnikom.
Motivi za ovo ubistvo izgleda nisu bili politički ali se ono dešava u zemlji gdje su, 16 godina poslije ukidanja apartheijda, rasne tenzije još žive, navodi agencija Frans pres.
Ovaj tvrdi zastupnik aparthejda i supremacije bijelaca, pronađen je mrtav kasno popodne u svom krevetu sa "povredama na licu i glavi", rekla je portparolka policije Adel Majburg agenciji Sapa.
Dvojica zaposlenih na farmi Terblanša, stari 15 i 21 godinu, uhapšeni su pod sumnjom da su odgovorni za ubistvo, dodala je ona.
Oni su se prema prvim izvještajima raspravljali sa gazdom oko neisplaćene plate.
Čim je saznao za ubistvo, predsjednik Jakob Zuma izdao je saopštenje u kome je pozvao Južnoafrikance na mir i upozorio ih protiv svake vrste provokacije koja bi mogla da podstakne rasnu mržnju.
Ubistvo se dogodilo na gazdinstvu Ventersdrop, na sjeverozapadu zemlje, koje je bivši borac za aparthejd rijetko napuštao.
Više od 20 godina Judžin Terblanš se borio za supremaciju Afrikanersa, potomaka prvih holandskih kolonista i protestanata, za koje je tražio pravo na samoopredjeljenje.
On je 1973. osnovao Pokret za otpor Afrikanera (AWB), koji je kritikovao tadašnji režim aparthejda smatrajući da čak čini suviše ustupaka crncima, i protivio se parlamentarnoj demokratiji.
Pripadnici pokreta bili su poznati po povorkama na konjima u vojnim uniformama i znakom sa tri grane koji podsjeća na nacističku svastiku.
Terblanš (66) hapšen je nekoliko puta. Početkom 1990-ih njegov pokret AWB je mogao da okupi više hiljada ljudi i njegovi pripadnici su povremeno organizovali napade u zemlji koja se kretala ka demokratiji.
Uoči prvih višerasnih izbora 1994. godine pokret je organizovao bombaške napade ali je kasnije postupno marginalizovan.
Ternlanš, lider pokreta, koji se u javnosti uvijek pojavljivao na konju, osuđen je 2001. na zatvor zbog pokušaja ubistva pošto je šipkama pretukao jednog crnog čuvara i nanio mu teške povrede glave. On je pušten na uslovnu slobodu 2005. godine zbog dobrog ponašanja.
Od tada je živio povučeno dok se u Južnoj Africi učrvšćuje višerasna demokratija.
Pokret Terblanša oglasio se danas u izjavi da će se osvetiti za smrt svog vođe, ali je pozvao svoje pristalice na mir.
(agencije/MONDO)