Bivšim nacističkim logorom Aušvic-Birkenau na jugu Poljske prošao je popodne tradicionalni Marš živih.
Oni na Dan šoe odaju poštu svim milionima žrtava holokausta.
Ovog puta više od 8.000 mladih, među kojima najviše, oko 6.000 Jevreja iz Izraela i zemalja širom svijeta i oko 2.000 Poljaka koji su krenuli u nijemi pohod živih za mrtve logorom, postavili su na svaku od zastava na čelu povorke crni flor.
Time odaju poštu žrtvama tragične avionske nesreće u subotu kraj Smolenska u kojoj je poginuo predsjednik Leh Kačinjski i nekoliko desetina uglednih ličnosti poljskog državnog vrha i armije.
Za Leha Kačinjskog, koga su i organizatori ovogodišnjeg Marša živih označili za velikog prijatelja Izraela, od kako je u subotu proglašena žalost, mole se pored njegovih katolika i hrišćana i poljski Jevreji u sinagogama i muslimani.
Marševi živih u Aušvicu koje od 1988. godine povremeno a od 1996. godine redovno na Dan šoe organizuje Izrael odaju poštu Jevrejima koje je svojim monstruoznim "konačnim rješenjem" u gasnim komorama Aušvica i drugih nacističkih koncentracionih logora pokušao da izbriše kao narod vođa nacističke Njemačke Adolf Hitler.
Istovremeno, pošto u njima učestvuju mladi Jevreji, a redovno im se pridružuju hiljade vršnjaka Poljaka, treba da im pomogne da upoznaju i tu najmračniju stranicu istorije i ne zaborave je, kako se ne bi ponovila.
U prvom Maršu živih logorom je prošlo oko 1.500 mladih Jevreja, najviše učesnika imao je 2005. godine na 60. godišnjicu oslobađanja logora kada je u njemu bilo više od 20.000 ljudi, a predvodili su ga tadašnji premijeri Poljske Marek Belka i Izraela Arijel Šaron.
Mladi su danas popodne krenuli od glavne kapije Aušvica, od ciničnog nacističkog napisa "Rad oslobađa" logorom u tri kilometra dug pohod do gasnih komora u logoru Birkenau, gdje se mole i pale svijeće za žrtve holokausta.
Ove godine posebnu poštu odaju djeci, pošto je u holokaustu stradalo oko 1,5 miliona jevrejske djece.
(Beta/MONDO)