Poslednji dželat u Zimbabveu penzionisan je pošto je posljednje pogubljenje izvršio 2004. godine.
Još oko 50 zatvorenika čeka na izvršenje najstrože kazne budući da vlada te zemlje ne može da mu nađe zamjenu.
U međuvremenu, sve je više zahtjeva da se u Zimbabveu ukine najstroža kazna.
Vlada Zimbabvea je namjeravala da nađe novog dželata, ali pošto to nije bilo lako, priprema oglas za taj posao, navodi jedna nevladina organizacija za ukidanje smrtne kazne.
Ranije ovog mjeseca, zatvorenika Šeparda Mazangoa podržale su grupe za zaštitu ljudskih prava u nastojanju da Vrhovnom sudu Zimbabvea uloži žalbu na presudu.
"Bog zna kada ću biti pogubljen. Svaki mi je dan nespokojan", napisao je u sudskom podnesku Mazango, osuđen na smrt 2002. godine. Dodao je da on i drugi osuđenici imaju osjećaj da gube razum.
Posljednji zimbabveanski dželat, koji je navodno bio pripadnik policije Zambije, napustio je posao pošto mu je istekao ugovor sa zatvorskom službom i ministarstvom pravde.
Bivši visoki zatvorski činovnik rekao je za lokalni list Dejli njuz (The Daily News) da je dželat uvijek osjećao grižu savjesti zbog posla.
Lider organizacije koja se bori protiv smrtne kazne Edson Čiota rekao je da je vlada pripremila oglas za posao dželata.
Za posao je potrebna srednja škola, ali i dodatna obuka budući da je za vješanje ljudi potrebno poznavanje psihologije, kao i znanja o telesnoj težini, konopcima, čvorovima i osnovama mehanike.
(Beta)