Najmanje 23 osoba je izgubilo život, a 300 ih je povrijeđeno u neredima na jugu Kirgistana.
Kako je prenijela agencija Rojters, pozivajući se na izvore u lokalnom ministarstvu zdravlja, hospitalizovani građani imaju razne vrste povreda, uključujući i one od vatrenog oružja.
Kako je ranije javljeno, u gradu Ošu na jugu Kirgistana noćas je proglašeno vanredno stanje i uveden policijski čas, pošto su na stotine mladih divljale razbijajući izloge, pljačkajući prodavnice i paleći parkirana vozila.
Privremena vlada Kirgistana, na čijem se čelu nalazi Roza Otunbajeva, proglasila je vanredno stanje u Ošu i tri okolne oblasti, poslije vanredne sjednice održane u ranim jutarnjim satima, izjavio je agenciji Rojters portparol vlade Farid Nijazov.
Južni Kirgistan bio je uporište predsjednika Kurmanbeka Bakijeva, svrgnutog poslije aprilskih nereda u toj centralnoazijskoj državi.
Nijazov je rekao da je između 1.000 i 3.000 osoba učestvovalo u noćašnjem nasilju na ulicama drugog po veličini kirgistanskog grada, koje je počelo međusobnim sukobima više grupa mladih ljudi.
"Više od 500 građana došlo je noćas u bolnicu sa povredama nanijetim hladnim oružjem, a moguće je da je jedna osoba podlegla", izjavio je agenciji ljekar koji je želio da ostane anoniman.
Masa se razbježala po ulasku vojske i oklopnih vozila u grad, rekao je Nijazov, dodajući da će vanredno stanje i policijski čas ostati na snazi do 20 juna.
S druge strane, agencija Itar-Tas s navodi da su tokom nereda zapaljena zdanja Uzbekistanskog dramskog pozorišta, regionalne filharmonije i televizije, hotel "Altaj", jedna štamparija, tržni centar, kao i više kafića i internet-kafea.
Prema izjavama svjedoka sa lica mjesta, u gradu se još uvek čuje pucnjava, a velike grupe ljudi se kreću ulicama uzvikujući "Živeo Kirgistan".
Neki članovi privremene vlade smatraju da su neredi posljedica etničkih konflikata u gradu, u kome većinu čine Uzbeci i Kirgizi, kao i da su ranije planirani, potsjeća Itar-Tas s.
(Tanjug)