• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U svijetu 43,3 miliona izbjeglica

Prema godišnjem izvještaju Visokog komesarijata UN za izbjeglice u svijetu je krajem prošle godine bilo 43,3 miliona raseljenih ljudi.

 U svijetu 43,3 miliona izbjeglica Izvor: MONDO

To je najveći broj raseljenih od sredine devedesetih godina, istakao je visoki komesar UN za izbeglice Antonio Gutereš prilikom predstavljanja Izvještaja o trendovima u svijetu za 2009. godinu.

Ukupni broj izbjeglica u svijetu je ostao relativno nepromijenjen i iznosi 15,2 miliona, a od toga se samo 251.000 izbjeglih lani vratilo kući.

To je najniži nivo dobrovoljnog povratka izbjeglica u posljednjih 20 godina, naveo je Gutereš i, poređenja radi, podsjetio da se protekle decenije svake godine kući vraćalo u prosjeku oko milion ljudi.

Broj interno raseljenih usljed sukoba u vlastitoj zemlji, povećan je za četiri procenta i dostigao je 27,1 milion, a prema izvještaju tome su, uglavnom, doprinijeli "uporni sukobi u DR Kongu, Pakistanu i Somaliji".

Za razliku od izbjeglih, kući se obrovoljno vratilo 2,2 miliona interno raseljenih osoba, što je najveći broj u protekloj deceniji.

Pored 4,8 miliona Palestinaca koji su pod mandatom posebne agencije UN, najvise izbjeglih o kojima brine UNHCR je iz Avganistana - 2,9 miliona, Iraka - 1,8 miliona i Somalije - 680.000 ljudi.

Oko 5,5 miliona izbjeglica u 21 zemlji živi u uslovima produžene izbjegličke krize, a većina njih u tom statusu živi pet i više godina.

Tome su doprinijeli sve duži sukobi, rekao je Gutereš, istakavši da "sukobi velikih razmjera poput onih u Avganistanu, Somaliji i Demokratskoj Republici Kongo ne pokazuju znake smirivanja."

"Sukobi za koje se činilo da su pri kraju, ili gdje su se rješenja činila na pomolu, poput onog u južnom Sudanu ili Iraku, stagniraju. Zato prošla godina nije bila dobra za dobrovoljnu repatrijaciju. Naprotiv, bila je najgora u posljednjih dvadeset godina", rekao je Gutereš.

U izvještaju UNHCR-a o situaciji u Evropi, naglašeno je da je Srbija jedina zemlja sa dugotrajnim izbjeglištvom.

Istovremeno, kako je navedeno, Srbija je proaktivna u pokušajima da zatvori poglavlje izbjeglištva, a suočava se i sa naglim porastom broja lica koja traže azil, prije svega iz Avganistana.

Nasuprot utisku da izbjeglice preplavljuju industrijalizovane zemlje, izvještaj UNHCR je pokazao da je četiri petine njih utočište našlo u zemljama u razvoju i da više od polovine izbjeglica na svijetu živi u urbanim područjima.

Žene i djevojčice čine 47 odsto izbjeglica i tražilaca azila i polovinu svih interno raseljenih lica, dok su 41 procenat izbjeglica i tražilaca azila djeca mlađa od 18 godina.

Broj individualnih zahtjeva za azil porastao je na približno jedan milion u svijetu, od toga je u Južnoj Africi bilo više od 222.000 novih zahtjeva, tako da je postala najveća azilantska destinacija na svijetu.

Krajem prošle godine UNHCR je u 60 zemalja registrovao 6,6 miliona apatrida, međutim, prema procjenama Agencije, u svijetu ima oko 12 miliona osoba bez državljanstva.

U izvještaju je istaknuto da je zbog sve dužih sukoba, sve teži dobrovoljni povratak izbjeglih i raseljenih i da se za trajno preseljenje u treće, obično razvijene zemlje, lani prijavilo rekordnih 128.000 osoba, što je naveći broj u proteklih 16 godina.

Krajem prošle godine u program preseljenja je ušlo 112.400 izbjeglica, a među 19 zemalja preseljenja na prvom mestu su SAD koje su primile gotovo 79.900 izbjeglih. Slijede Kanada (12.500), Australija (11.100), Njemačka (2.100), Švedska (1.900) i Norveška (1.400).

Najveće grupe izbjeglica preseljenih u treće zemlje tokom prošle godine potiču iz Mijanmara (24.800), Iraka (23.000), Butana (17.500), Somalije (5.500), Eritreje (2.500) i DR Konga (2.500).

Prema izvještaju UNHCR-a, u posljednjih 10 godina naturalizovano je najmanje 1,3 miliona izbjeglica, od toga više od polovine u SAD.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE