Vašington je od Beča zatražio pristup policijskim računarima i u slučaju odbijanja zaprijetio uvođenjem viza Austrijancima.
Američke bezbjednosne vlasti dobiće ubuduće pristup policijskim računarima u Austriji, saznaje bečki dnevnik "Prese" iz krugova austrijskih vlasti, dodajući da je time austrijska vlada popustila snažnom pritisku Vašingtona.
Naime, SAD su zaprijetile Austriji da će, u slučaju da se Beč usprotivi, ponovo uvesti vize Austrijancima.
"Prese" je u martu prošle godine prvi put pisao o prijetnjama iz SAD, ali je tada američka ambasada članak okarakterisala pogrešnim.
Međutim kancelarija šefa austrijske vlade Vernera Fajmana to nije vidjela tako. U odgovoru na parlamentarno pitanje Fajman je rekao da je učešće Austrije u takozvanom "Viza vejver" programu SAD povezano sa dodatnim uslovima kao što je razmjena informacija.
Amerikanci te uslove nazivaju "PCSC", što je skraćenica za program "Prevencija i borba protiv ozbiljnog kriminala". Taj program je uspostavljen još za vrijeme Bušove administracije kao reakcija na teroristički napad na SAD.
Programom "Viza vejver" SAD od partnerskih zemalja zahtjeva pristup DNK bazi, bazi otisaka prstiju i pristup bazi podataka o identitetu osumnjičenih kao i osuđenim licima.
U praksi američke vlasti žele mogućnost da elektronski ispitaju podatke o osobama iz Austrije, odnosno pretraže bazu DNK.
Ovaj instrument je, prema mišljenju austrijske policije, veoma važan, zato što je Austrija dobila pristup i američkim bazama podataka. Dugo vremena su se Beč i Vašington svađali oko različitih standarda zaštite podataka, koji je u Austriji na višem nivou.
Lica, koja su pogrešno dospjela u policijsku bazu podataka u Austriji imaju pravo na brisanje podataka. Ali ako se nađu jednom u bazi podataka SAD oni ne mogu da ostvare ovo pravo.
Prema podacima Ministarstva inostranih poslova Austrije, ovaj problem je navodno riješen i zahtjevi Austrije su uzeti u obzir.
Dok je Austrija popustila pritisku SAD postoje zemlje u Evropi koje na to ne pristaju. Prema internoj analizi Ministarstva inostranih poslova Austrije, Holandija je ocijenila neprihvatljivim tekst sporazuma "PSCS", a u Njemačkoj pokrajina Hamburg i donji dom parlamenta blokiraju ovaj proces.
I Francuska se žalila na "agresivni ton" Amerikanaca i preporučila članicama EU da "nikako na brzinu ne prihvate zahtjeve SAD".
Zvanični Beč podgledao je pritisku koji je bio ogroman, što se vidi iz pisma SAD u kojem se daje rok Austriji da do 31. decembra ove godine prihvati razmjenu informacija.
Prema navodima lista "Prese", namjera SAD je bila da se pregovori sa Austrijom odvijaju tajno. Javna debata je trebalo da se izbjegne, što proizilazi iz pisma iz Vašingtona.
(Tanjug/MONDO)