Policije u zemljama članicama EU ne tretiraju sve ljude istom strogoćom, jer ko drugačije izgeda u pojedinim zemljama izložen je strožijim policijskim kontrolama.
Ovo je zaključak istraživanja Evropske agencije za osnovna prava (FRA), koja je sprovedena u više zemalja Unije.
FRA sa sedištem u Beču ističe u tom istraživanju da policiji u osnovi nije zabranjeno da ljude tretiraju različito, ali ako svoje ponašanje ne prilagode okolnostima, već boji kože, vjerskoj pripadnosti i porijeklu osobe, djeluje, onda je to protivpravno.
Brojke takvog prekršaja su alarmirajuće, 42 odsto Francuza zapadnoafričkog porijekla u posljednjih 12 mjeseci kontrolisala je policija a poređenja radi samo 22 odsto pripadnika većinskog francuskog stanovništva.
U Grčkoj je 56 odsto Roma najmanje jednom kontrolisala policija, dok je 23 odsto Grka imalo isto iskustvo.
Takođe 15 odsto Grka je navelo da je tokom saobraćajne kontrole u prošloj godini bilo suočeno s testom na alkohol i narkotike, dok je kod pripadnika romske manjine to bilo 41 odsto.
U Njemačkoj 75 odsto stanovnika turskog porijekla je navelo da je usljed policijske kontrole bilo i legitimisano, dok je samo 43 odsto većinskog stanovništva moralo da pokaže ličnu kartu.
One grupe koje su izložene diskriminacijama tokom policijske kontrole imaju jedno zajedničko, a to je da im je boja kože tamnija od prosječnog stanovnika te zemlje, a ponajviše se radi o ljudima poreklom iz Afrike ili Romima, zaključak je FRA.
Kada je riječ o Romima postoje upadljivo velike razlike od zemlje do zemlje. Tako je 56 odsto grčkih Roma prošle godine bilo suočeno sa policijskom kontrolom, pri čemu je svako od njih u prosjeku kontrolisan 5,8 puta.
Samo 15 odsto je navelo da kontrole nisu imale veze sa njihovim porijeklom. Za razliku od toga samo pet odsto rumunskih i dva odsto bugarskih Roma je istaklo da ih je policija zaustavljala zbog "pripadnosti manjinskog grupi".
FRA upozorava da prihvatanje diskriminišućeg ponašanja policajaca može imati negativne socijalne posljedice, jer je dokazano da takva iskustva miniraju povjerenje manjina u policiju, a to se odražava negativno za društveni suživot.
Niti jedna zemlja EU, izuzev Velike Britanije, kako naglašava FRA, do sada nije preduzela djelotvorne mjere da bi se djelovalo protiv takvog ponašanja policije.
(Tanjug)