Borbu protiv pušenja američke i njemačke vlasti nastavljaju pooštravanjem propisa, slikovitijim upozoravanjima i povećanim porezom na duvan.
Upozorenja, sa slikama leševa, bolesnih pluća i pacijenata koji se liječe od raka, pokrivaće ubuduće polovinu pakle cigareta, potvrdili su u Sekretarijatu za zdravlje i Agenciji za hranu i lijekove.
U SAD svakog dana oko 4.000 mladih cigaretu proba prvi put, a od njih oko 1.000 postanu redovni pušači. Duvan u SAD godišnje odnese 443.000 života, a svaki treći slučaj smrti od raka povezan je sa duvanom.
To će biti najveća promjena na pakovanjima cigareta za više od 25 godina. Zdravstvene vlasti na taj način koriste nova šira ovlašćenja u oblasti regulacije duvanskih proizvoda, iz juna prošle godine, na osnovu kojih mogu da propisuju izgled reklama, ili čak da zabrane pojedine proizvode od duvana.
Do januara 2011. godine, treba da bude odlučeno koje slike će biti istaknute na pakovanjima duvana, a do oktobra 2012. godine biće zabranjena cigareta bez takvih upozorenja.
Zdravstvene vlasti ocjenjuju da će dramatična promjena na pakovanjima cigareta i izgledu reklama biti ključni korak ka smanjenju danka bolesti i smrti koje izaziva duvan.
Kada propis stupi na snagu, zdravstvene posljedice pušenja biće očigledne svaki put kad neko uzme paklu.
U proteklih 40 godina, broj pušača u Americi doživio je dramatičan pad, koji je, međutim, u posljednje vrijeme usporen. Procjenjuje se da 20,6 odsto odraslih Amerikanaca puši.
S druge strane, vlada Njemačke planira da poveća porez na cigarete i druge duvanske proizvode u naredne četiri godine, čime bi mogla da nadoknadi manjak od prihoda iz poreza na energente.
Portparol vlade Kristof Štegmans rekao je da je vlada danas prihvatila plan kojim će porez biti povećan "umjerenim koracima" od sljedećeg maja do 2015. godine.
Time će do 2015. godina paklica s 19 cigareta prosječne cijene od 4,6 evra poskupjeti na do pet evra. Cilj vlade je da taj način dobije dodatnih 200 miliona evra.
Štegmans je rekao da će time biti popunjen manjak u budžetu koji će nastati zbog odluke vlade da smanji poreska oprerećenja na velike potrošače energije u industriji.
(agencije/MONDO)