Iran će prvi put upotrebiti uranijumski koncentrat domaće proizvodnje u svojoj ključnoj atomskoj centrali, izjavio je visoki zvaničnik ove zemlje.
Ova vijest protumačena je kao signal odlučnosti Irana da nastavi svoje nuklearne aktivnosti, za koje tvrdi da imaju mirovnu svrhu, odnosno proizvodnju električne energije, dok zapad sumnja da je u pitanju pravljenje atomske bombe.
Nova runda razgovora o iranskom nuklearnom programu biće održana u Ženevi 6. i 7. decembra.
Šef iranske Organizacije za atomsku energiju Ali Akbar Salehi izjavio je da će iranski stručnjaci upotrebiti prah uranijumskog koncentrata domaće proizvodnje u postrojenju za konverziju Isfahan.
Država je do sada koristila prah kupljen od Južnoafričke Republike sedamdesetih godina prošlog vijeka, a neki zapadni analitičari smatraju da će Iran uskoro potrošiti zalihu ovog materijala.
"Prva isporuka praha iz grada Bandar Abas primljena je danas u nuklearnoj lokaciji Isfahan. Naravno, čitav proces bio je pod nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju", izjavio je Salehi na konferenciji za novinare.
Obogaćeni uranijum koji se koristi u nuklearnim reaktorima ili za oružje proizvodi se u centrifugama koje vrte gas heksafluorid velikom brzinom. Heksafluorid je derivat koji se dobija reakcijom od praha uranijumskog koncentrata, poznatog i pod imenom "žuti kolač". Koncentrat se dobija obradom rude uranijuma.
"Nadamo se da ćemo u narednih pet godina stići do trenutka kada će Iran sve svoje potrebe za nuklearnim gorivom zadovoljavati unutar zemlje", rekao je Salehi.
Predsjednik Mahmud Ahmadinedžad izjavio je da obogaćivnje uranijuma neće biti tema razgovora u Ženevi, iako je to najveća briga ostalih učesnika sastanka - SAD, Rusije, Kine, Francuske, Britanije i Njemačke.
(Srna)