Remi "zmajeva" ulijeva nadu!

Bosna i Hercegovina odigrala je bez golova sa Senegalom u francuskom Avru - 0:0.

Senegal - BiH, prijateljska utakmica Izvor: Anadolija/Denis Zuberi

Poslije pobjede u Razgradu nad Bugarskom (0:1), izabranici Roberta Prosinečkog remizirali su u utorak uveče protiv Senegala, selekcije koja će učestovati na Svjetskom prvenstvu u Rusiji i u okviru Grupe H igrati sa selekcijama Japana, Kolumbije i Poljske.

"Zmajevi" su trebali večeras da glume Poljake, a po prikazanoj igri, možda su zaslužili i pobjedu nad Senegalom da je u barem jedanput u dva-tri navrata Edin VIšća pogodio senegalsku mrežu.

Bez obzira na to, novi selektor "zmajeva" Robert Prosinečki je ostvario vidan napredak u igri jer su većim dijelom susreta na stadionu "Osean", fudbaleri BiH znali šta hoće, biti vrlo čvrsti i u svemu mnogo bolji od ekipe selektora Aliju Sisea.

"Zmajevi" su prvi zaprijetili i to u četvrtom minutu preko kapitena Edina Džeke, međutim odbranio je golman Abdulah Dialo, koji nije imao potrebu da reaguje u 11. minutu nakon dobre reakcije njegove odbrane.

Tri minuta kasnije, pokušao je Musa Sou, a potom i Sadio Mane, ali nije bilo potrebe da reaguje golman BiH Ibrahim Šehić.

Edin Džeko je odlično kreirao šansu u 18. minutu za imenjaka Edina VIšću, koji je šutirao pored gola, da bi i Tonji Šunjić poslije kornera četiri minuta kasnije propustio dobru priliku da dovede BiH u vođstvo.

Centarfor Rome je ponovo u 28. minutu mogao da zatrese mrežu Senegalaca, ali je lopta opet završila pored stative Senegalaca.

Senagal je poslije pola sata igre stvorio dvije dobre šanse ispred Šehića - najprije je odbranio volej Dijufa, a potom je izblokiran šut Traorea.

Dva minuta kasnije uzvratili su "zmajevi" preko Kenana Kodre, koji je na dodavanje Džeke bio u dobroj šansi ali je izblokiran.

U nastavku, "zmajevi" su pogodli mrežu senegalskog golmana preko Višće, i to u 56. minutu, ali je pogodak poništen zbog ofsajda Seada Kolašinca, koji se našao u nedozvoljenoj poziciji.

Do kraja meča u Avru bilo je još nekoliko prilika, jednu je imao i Višća, ali se mreže nisu zatresle.

Senegal - BiH 0:0

BiH: Šehić, Vranješ, Bčakčić, Šunjić, Kolašinac, Sarić, Cimirot, Džeko, Pjanić, Kodro, Višća.

SENEGAL: Dialo, Sabali, Kulibali, Sane, Djilobodji, Traore, Saivet, Mane, Ndiaje, Diuf, Sou.

TOK UTAKMICE

- kraj -

85. minut - Uglavnom se igra vrlo čvrsto i sigurno bez nekih velikih grešaka.

77. minut - Prosinečki je napravio novu izjmenu - umjesto Seada Kolašinca na terenu je Ervin Zukanović.

73. minut - Sjajan šut Edina Višće, koji je gađao iskosa sa desne strane, ali je senegalski golman uspio da odbrani.

72. minut - Miralem Pjanić izlazi, a Muhamed Bešić ulazi.

69. minut - Kapiten Edin Džeko napustio je teren, a umjesto njega u igri je Riad Bajić.

63. minut - Selektor Prosinečki izvšrio je dvostruku izmjenu u nekoliko minuta. Umjesto Gojka Cimirota i Kenana Kodre u igri su Haris Medunjanin i Haris Duljević.

60. minut - Udarac Seada Kolašinca odbranio je golman Senegala.

55. minut - BiH je postliga gol preko Edina Višće poslije sjajne akcije kao na malom fudbalu, ali je pogodak poništen zbog ofsajda.

54. minut - Senegal je bio na startu opasniji po gol Šehića, a BiH je imala dva kornera koji nisu rezultirali nekim posebno dobrim prilikama ispred gola afričkog tima.

46. minut - Nastavljen je susret u Avru.

- poluvrijeme -

44. minut - Džeko je opet pokušao da ugrozi gol Senegala, ali bez rezultata.

32. minut - Džeko je odlično asistirao Kenanu Kodre, koji se sporo okrenuo i njegov udarac je izblokiran.

29. minut - Diouf je šutirao iz voleja, a Šehić je odbranio.

27. minut - Ponovo je u šansi Šunjić. Njegov skok i udarac je završio pored stative.

22. minut - Šansa za BiH, Toni Šunjić je najviše skočio poslije centaršuta iz kornera Miralema Pjanića, ali je šutirao visoko iznad prečke.

18. minut - Stopostotna šansa za BiH! Edin Višća je izbjegao ofsajd i šutirao pored stative!

16. minut - Prvi opasan napad Senegala, probao je Mane, ali nije bilo opasnosti po Ibrahima Šehića.

13. minut - Edin Višća je imao priliku da dovede BiH do prednosti, ali je odbranio golman Senegala.

4. minut - Edin Džeko se našao u šansi, međutim, ostalo je 0:0

1. minut - Počeo je meč na stadionu "Osean".

Sastavi

NAJAVA

Poslije minimalnog trijumfa u Razgradu nad reprezentacijom Bugarske (0:1), izabranici Roberta Prosinečkog će u utorak uveče odmjeriti snage sa učesnikom Mundijala u Rusiji predstojećeg ljeta.

"Zmajevi" se nikad nisu sastali sa Senegalom, koji je favorit s obzirom da je bolje rangiran na FIFA rang listi.

"Lavovi Terenge" su na 27. mjestu liste najboljih, dok je BiH na 14 pozicija ispod, pa se od izabranika selektora Aliju Sisea, koji su bez poraza izborili plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, očekuje da izbore povoljan rezultat.

U Rusiji će Senegalci igrati u Grupi H sa selekcijama Japana, Kolumbije i Poljske, što znači da im ekipa Roberta Prosinečkog u ovom susretu u Avru "glumi" Poljake.

Prosinečki je kao igrač bio veoma samouvjeren, a s tom praksom je nastavio i kao trener, pa je još juče saopštio startnih 11 "zmajeva" - Ibrahim Šehić, Ognjen Vranješ, Ermin Bičakčić, Toni Šunjić, Sead Kolašinac, Gojko Cimirot, Elvis Sarić, Miralem Pjanić, Edin Višća, Edin Džeko i Kenan Kodro.

"Zmajevi" u punom sastavu protiv Senegala

Prosinečki saopštio tim za Senegal

U odnosu na tim iz Razgrada desile su se četiri promjene - umjesto Memiševića, Ervina Zukanovića, Muhameda Bešića i Harisa Duljevića u igri će biti Vranješ, Šunjić, Cimirot i Višća.

Reprezentacija BiH dosad nije poražena na francuskom tlu (dva trijumfa i remi) i ovo će biti četvrta utakmica, a osma sa nekom selekcijom iz Afrike. U sedam duela najbolji bh. fudbaleri upisali su tri pobjede (Obala Slonovače, Alžir i Gana), jedan remi (Zimbabve) i tri poraza (Nigerija, Egipt i Tunis).

Utakmicu između Senegala i BiH na stadionu "Osean" sudiće švajcarska trojka - Štefan Klosner sa pomoćnicima Remijam Zgragenom i Vitalom Jobinom.