• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi dokazi o ubistvu Bošnjaka u Štrpcima

Novi tužilačko-policijski tim Srbije u saradnji sa Tužilaštvom BiH došao do novih dokaza u slučaju ubistva 19 Bošnjaka u Štrpcima 1993. godine.

"Najmanje 20 potencijalno osumnjičenih, među kojima i nekoliko policajaca, moglo bi uskoro da odgovara za za brutalnu egzekuciju građana SRJ iz voza u Štrpcima. U okolini jezera Perućac su 2010. godine pronađeni i identifikovani posmrtni ostaci Rasima Ćorića, Jusufa Rastodera, Halila Zupčevića i Ilijaza Ličine", piše Danas.

Provjerom u Investbanci u Užicu utvrđeno je da je nekoliko čekova jednog od otetih putnika iz voza u Štrpcima, Esada Kapetanovića, realizovano dan poslije otmice i ubistva, otkrio je tim koji čine čine zamjenici tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića i pripadnici Službe za otkrivanje ratnih zločina.

"Jedan ček sa Kapetanovićevim potpisom je realizovan upravo na dan otmice, 27. februara 1993. godine. Drugi, takođe sa potpisom Kapetanovića, 1. marta u Zemunu, a treći 5. aprila iste godine, ali sa potpisom druge osobe. Zato se javio minus na njegovom tekućem računu koji je porodica u početku morala da 'pokriva'"
, rekao je izvor Danasa upoznat sa istragom.

Ustanovljeno je da su potpisi na najmanje dva čeka lažni, dok jedan potpis "izaziva sumnju".

"Potpis i podaci lica koje je navedeno na poleđini čeka ne postoje u sistemu MUP-a", piše Danas.

Presudom Višeg suda u Bijelom Polju od 9. septembra 2002. godine, podsjeća list, zbog učešća u otmici i ubistvu na 15 godina zatvora osuđen je Nebojša Ranisavljević.

On je, kako piše Danas, sudu rekao da je Milan Lukić pravio spisak otetih stvari od ubijenih putnika i zadržao je nekoliko čekova.

Lukića su u februaru u Haškom tribunalu saslušali zamjenici tužioca za ratne zločine i pripadnici Službe za otkrivanje ratnih zločina.

"Do sada je saslušano više od 30 svjedoka, od kojih je troje pod zaštitom, jer imaju neposredna saznanja o likvidaciji. Jedan od svjedoka je u skandinavskim zemljama, a drugi na teritoriji bivše Jugoslavije", piše Danas.

U skladu sa Protokolom o ustupanju dokaza, u predmetu "Štrpci" formiran je zajednički istražni tim Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH i na osnovu te saradnje razmjenjuju se dokazi i ukrštaju informacije, što je pomoglo da se slučaj potpuno razriješi, piše list.

(MONDO, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE