Građevinci iz BiH zaposleni u preduzeću "Prenova" u Sloveniji od 1. marta štrajkuju glađu jer im vlasnik duguje plate za više mjeseci
Desetak građevinskih radnika iz BiH i jedan iz Srbije od 1. marta štrajkuju u Sloveniji, jer im vlasnik građevinskog preduzeća "Prenova" iz Kočevja Zoran Perković, duguje plate za više mjeseci.
"Radnici su, prema vlastitim riječima, posljednju platu primili u 2008. godini, a vlasnik firme 'Prenova' im je za to vrijeme davao na ruke po 20, 40 ili najviše 150 evra, od čega su preživljavali. Kada više nisu mogli platiti stanarine i ostale troškove, stupili su u štrajk, tražeći na taj način zarađeni novac", rekao je Goran Lukić, predstavnik Saveza slobodnih sindikata Slovenije koji je zadužen za radnike emigrante.
On je istakao da je u "Prenovi" bilo više desetina zaposlenih iz BiH, Srbije i drugih država koji su jedan po jedan napuštali preduzeće kada su vidjeli da ih poslodavac iskorištava. Na kraju je ostala grupa od 11 radnika koji su se odlučili i na štrajk glađu, pišu "Nezavisne novine" u izdanju od utorka.
Prema Lukićevim riječima, vrhunac lošeg Perkovićevog odnosa prema radnicima dogodio se prošle sedmice, kada ih je otjerao iz dvorišta svoje porodične kuće, gdje su građevinci došli da traže zarađeno, jer poslodavac nije ispunio ranije dato obećanje da će plate isplatiti do 25. februara.
Cijeli slučaj zainteresovao je vladine i nevladine organizacije u Sloveniji, a i tamošnje medije koji su izvijestili o iskorištavanju radnika iz bivših jugoslovenskih republika.
Od početka štrajka ojađene radnike posjetili su predstavnici ambasada BiH i Srbije sa kojim su u svakodnevnom kontaktu. Radnike je obišla i slovenačka inspekcija za rad, ali je Lukić izrazio nezadovoljstvo njenom kontrolom, navode "Nezavisne novine".
Vlasnik "Prenove" Zoran Perković samostalni je preduzetnik koji se bavi građevinskim konstrukcijama, a prema izvještajima slovenačkih medija, radi i na nekim komunalnim projektima.
"Radnici su prije mjesec dobili akontacije, a krajem mjeseca im nisam mogao dati plate. Dobili su od 300 do 400 evra, neki 500", rekao je Perković za portal "Žurnal24.si" i dodao da nisu ni zaslužili zarade ustvrdivši da su kućama dolazili poslije ponoći pa ujutro nisu mogli doći na posao.
Goran Lukić iz Saveza slobodnih sindikata Slovenije kaže da u svom sindikalnom radu nije naišao na slučaj da neki radnici emigranti u Sloveniji nisu primili platu 15 mjeseci. "Ovo je ekstremni primjer mada raznovrsnih načina iskorištavanja radnika emigranta ima, poput neplaćanja prekovremenog rada ili neadekvatnog plaćanja", rekao je Lukić.
(MONDO)