Pokušaj BiH da joj Velika Britanija izruči Ejupa Ganića mogao bi da propadne zbog pravnih nedostataka, smatraju britanski pravnici.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je da je zahtjev BiH za Ganićevo izručenje zasnovan na činjenici da pravosuđe BiH od 2006. godine vodi istragu protiv Ganića i još nekih osoba, međutim, pravnici kažu da, prema britanskom zakonu, postojanje istrage nije dovoljan razlog da se traži izručenje.
"Da biste bili izručeni, moraju vas tražiti zbog sudskog progona, a ne istrage", rekao je Anand Dubej, ekspert za izručenje u advokatskoj kompaniji "Piters i Piters" u Londonu.
Pol Trup, advokat pri Tuks komori u Londonu ističe da istraga neće biti dovoljna za izručenje Ganića i da će BiH "morati iskreno reći kakva je njena pozicija u odnosu na istragu i da li ima ikakvih dokaza protiv njega".
Grubešić je rekao za londonski Institut za ratno i mirnodopsko izvještavanje (IVPR) da Tužilaštvo BiH još nema povratnu informaciju iz Velike Britanije u vezi sa zahtjevom za izručenje Ganića, ali da će detalji o istrazi, ukoliko oni budu traženi, biti osigurani u skladu sa važećim zakonima koji regulišu tu oblast.
IVPR ističe da se situacija dalje zakomplikovana izjavama predsjednika Srbije Borisa Tadića, koji je prošlog vikenda "sugerisao da neće stajati na putu Ganićevog vraćanja u BiH, ako će mu tamo biti suđeno".
Iz Ministarstva pravde Srbije, koje je 10. marta podnijelo puni zahtjev Velikoj Britaniji za izručenje Ganića, ističu za IVPR da uprkos izjavi predsjednika Srbije, nema planova za povlačenje zahtjeva.
"Ministarstvo neće povući zahtjev za izručenje gospodina Ganića", rekla je Milica Bogdanović, portparol Ministarstva, dodajući da je stvar sada u rukama britanskih sudova.
Britanski pravnici kažu da BiH može pomoći Ganiću tako što će dovesti pod znak pitanja izručenje na druge načine, kao na primjer osiguravanjem materijala koji će podržati argumente njegovih advokata na sudu.
Na toj liniji, rekao je Dubej za IVPR, Ganić i njegovi advokati mogu spriječiti izručenje, što bi moglo uključiti argumentaciju da bi njegova ljudska prava mogla biti prekršena ako bude izručen Srbiji.
Ako sudije odluče da Ganić bude izručen Srbiji, on se može žaliti protiv te odluke i proces bi se mogao otegnuti na neko vrijeme, piše IVPR.
Neki analitičari tvrde da izjava predsjednika Tadića nagovještava oklijevanje da se Ganiću sudi u Srbiji.
"Nisam siguran da ga Srbija zaista želi", rekao je Florijan Bieber, političari analitičar i predavač istočnoevropske politike na Univerzitetu u Kentu.
Bieber je dodao da ako bi se Ganiću sudilo u BiH onda bi Srbija mogla da to nazove uspjehom i da kaže "da nije bilo nas i našeg zalaganja ništa od ovoga se ne bi ni dogodilo".
"Rizik je mnogo manji nego da mu se sudi u Srbiji gdje stvari mogu da krenu po zlu. Ako Srbija nema čvrst slučaj samo zamislite posljedice koje će to imati u regionu. To će predstaviti Srbiju u jako lošem svjetlu i ugroziće cjelokupnu pravosudnu saradnju u regionu", rekao je Bieber.
(Srna)