Američka nevladina organizacija "Fridom haus" označila je BiH kao zemlju sa djelimičnom slobodom medija.
U godišnjem izvještaju o slobodi medija u svijetu ova američka nevladina organizacija navodi da institucije često sporo reaguju na zahtjeve novinara u BiH, iako je sloboda štampe garantovana Ustavom i Dejtonskim sporazumom, a sloboda informisanja zaštićena zakonom.
"Fridom haus" navodi da je broj prijetnji i fizičkih napada na novinare povećan 2008. godine.
"Pristup internetu nije zabranjen i broj korisnika svjetske mreže u BiH posljednjih nekoliko godina dramatično se povećao. Međutim, internet je dostupan za samo 30 odsto stanovništva", ističe se u izvještaju.
U ovom izjveštaju Srbija je, takođe, označena kao zemlja u kojoj su mediji djelimično slobodni.
U svom najnovijem godišnjem izvještaju "Fridom haus" navodi da je u Srbiji zastupljena klima otvorene političke utakmice, poštovanja građanskih sloboda i nezavisnost medija.
Deset zemalja sa najgorim stanjem u oblasti slobode medija su Bjelorusija, Burma, Kuba, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Iran, Libija, Sjeverna Koreja, Turkmenistan i Uzbekistan.
Najveće pogoršanje u slobodi medija zabilježeno je, kako se ističe, u Latinskoj Americi i u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.
U izvještaju se navodi da je mali pad u slobodi medija vidan u većini zemalja centralne i istočne Evrope, među kojima Rusija i dalje ostaje, prema ocjeni ove organizacije, "jedna od najrepresivnijih i najopasnijih sredina za medije".
"Fridom haus" na godišnjem nivou ocjenjuje slobodu štampanih i elektronskih medija u 196 zemalja.
Direktor istraživanja u "Fridom hausu" Kristofer Voker istakao je da je i ove godine kao i prethodnih sedam na globalnom nivo zabilježen pad u slobodi medija.
"Fridom haus" dodjeljuje brojčani raspored na osnovu pravnih, političkih i ekonomskih faktora pri čemu u obzir uzima regulative kojima se vrši restrikcija medijskih sadržaja, pritisak vlade na uređivačku politiku, zastrašivanje novinara i struktuiru vlasništva medijskih organizacija.
(Srna)