• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH je država sa najskupljom administracijom u Evropi

BiH je država sa najvećom javnom potrošnjom na administraciju u Evropi.

 BiH je država sa najskupljom administracijom u Evropi Izvor: MONDO

Analitičari ocjenjuju da je upravo administracija strateško uporište vladajuće oligarhije koja se protivi svakoj inicijativi za njeno smanjenje,prenosi Sarajevo-x.com.

"BiH na administraciju troši polovinu bruto godišnjeg proizvoda dok je u normalnim zemljama ta potrošnja ispod deset posto", kazao je ekonomski ekspert Eldar Dizdarević, za Deutsche Welle.

"Privrede daleko jačih zemalja ne bi mogle izdržati takvu administraciju kakvu ima BiH, a naša je privreda pri tome i slabašna, ratom uništena te potpuno otvorena konkurenciji", dodao je Dizdarević.

"U svim organima uprave je ogroman broj nepotrebnih radnih mjesta", upozorio je Dizdarević, podsjećajući da se zbog sličnih problema i ekonomski daleko moćnija Grčka, članica Evropske unije, našla pred kolapsom.

"Nema ministarstva koje nema po četiri ili pet savjetnika, koje ima dvadeset do trideset posto više ljudi nego što bi po najoptimalnijim varijantama trebalo da bude", istakao je Eldar Dizdarević.

Država sa najvećim brojem ministara po glavi stanovnika

Na državnom, entitetskim i kantonalnim nivoima je oko 260 ministara, poslanika i delegata, što BiH svrstava u red država sa najvećim brojem ministara po glavi stanovnika, kazao je predsjednik ACIPS-a (Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije) Sanel Huskić.

"Ako se tome doda i broj zaposlenih u 137 općinskih administracija, te broj službenika u raznim državnim i entitetskim agencijama, može se zaključiti da je BiH izuzetno skupa država, što se posebno odnosi na Federaciju BiH", dodao je Huskić.

"Federacija BiH sa svojih deset kantona je toliko skupa da iz budžeta gotovo 70 posto sredstava ide na održavanje administracije. Kada se ona podmiri, ostaje vrlo malo novca za razvojne inicijative, odnosno, ne ostaje gotovo ništa."

Zašto se vlasti protive suštinskim reformama?

Vlasti računaju na podršku administracije na predstojećim izborima, pa je svaka inicijativa za njeno smanjenje unaprijed osuđena na propast, dodao je Huskić.

"Vladajuće stranke su napunile administraciju svojim ljudima i to su njihovi klijenti.
Njihov vitalni interes je da se to biračko tijelo, ta glasačka moć ne smanjuje", kazao je Huskić za Deutsche Welle.

Vladajuća oligarhija zato oštro osuđuje svaku inicijativu za ukidanje kantona ili barem smanjenje njihovog broja, tvrdi Predsjednik ACIPS-a.

"Za Federaciju bi najrealnije bilo, ne trenutno već postepeno ukidanje kantona, odnosno prebacivanje nekih kompetencija na federalni nivo uz istovremeno ukrupnjivanje kantona. Nema potrebe za deset kantona kada je moguće da se sve organizira u, recimo, tri kantona", kazao je Huskić.

BiH je država sa najvećom javnom potrošnjom na administraciju u Evropi. Nedostatak budžetskih sredstava vlasti ove zemlje pokrivaju zaduženjima kod Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke što je, prema ocjeni analitičara, kupovina socijalnog mira do predstojećih izbora.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE