Savez za demokratsku Srpsku najoštrije osuđuje sastanak predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića i člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića.
SzDS smatra da je taj sastanak usmjeren protiv Republike Srpske (RS) i Srbije, te vrijeđa žrtve i porodice žrtava stradalih u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
"SzDS najoštrije osuđuje predizbornu kampanju koju vodi Silajdžić, a koja se odnosi na organizovanje dočeka Ganića na aerodromu u Sarajevu, kao i jučerašnji prijem za Ganića u zgradi Predsjedništva BiH, što je rezultiralo time da ga danas u Beogradu nije želio primiti predsjednik Srbije Boris Tadić", istakao je potpredsjednik Saveza Slobodan Subotić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je dodao da je vjerovatno sada, nakon izjava Silajdžića i Ganića da će obnoviti postupak protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, zvaničnom Beogradu i Tadiću jasno da nije trebalo da se pojave u Srebrenici, kao i to da nije trebalo izjaviti da Srbija nema ništa protiv da se Ganić izruči BiH.
Subotić smatra da jučerašnji sastanak predstavlja i pritisak na pravosudne organe BiH, kao i da je "licemjerna i cinična" izjava glavnog tužioca BiH Milorada Barašina da Tužilaštvo BiH već 18 godina radi na predmetu Ganić, ali da nije završilo istragu.
"Tražimo da se donese potpuno nova i obavezujuća strategija za procesuiranje ratnih zločina koja će uvažavati i zahtjeve porodica srpskih žrtava i institucija i javnosti RS, jer samo nazavisno i nepristrasno pravosuđe, koje neće biti pod uticajem ni domaćih ni stranih političkih faktora, može ostvariti proces pomirenja u BiH", rekao je Subotić.
Predsjednik SzDS Dragan Kalinić smatra da je bolje nemati član 48. u zakonu o popisu stanovništva, ukoliko i u jednom promilu poništava odredbu o paritetu između hrvatskog, srpskog i bošnjačkog naroda.
"Nama smeta što srpski delegati u Domu naroda Parlamentrane skupštine BiH zbog međusobnog antagonizma nisu uspjeli ranije naći neko kompromisno rješenje i nastupiti tako da omoguće prolazak samog zakona, ali i zaštitu interesa RS", istakao je Kalinić.
Prema njegovim riječima ovako je BiH ostala uskraćena za donošenje jednog bitnog zakona, koji bi joj omogućio i da dobije bezvizni režim i dalji prodor ka bržem ulasku u EU.
On je upozorio da Srpsku nakon oktobarskih izbora čekaju teška vremena, budući da će uslijediti pritisci iz EU i NATO-a da se promijeni Dejtonski ustav u pravcu dalje centralizacije i unitarizacije zemlje, posebno nakon što je propao takozvani butmirski paket, a sve to radi brže integracije BiH u EU.
Kalinić je istakao da bi za SzDS povratak bivšeg visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna u Sarajevo bio zabadanje prsta u oko Srbima i ova zemlja ne bi imala nikakvu šansu da krene bilo kakvim, a kamoli evropskim putem u tom slučaju.
On je apelovao na sve predstavnike međunarodne zajednice da napuste politiku intervencionizma u BiH, odnosno novog kolonijalizma, da konačno ugase OHR i putem predstavništva EU iznad svega postanu partneri potičarima koji će nakon oktobarskih izbora dobiti legitimitet da vladaju i donose odluke.
(Srna)