Bivši član ratnog Predsjedništva BiH Ejup Ganić, koga je Sud u Londonu odbio izručiti Srbiji, rekao je da postoji mogućnost da tuži Srbiju i Englesku.
Ganić, koji je optužen za ratni zločin nad vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, rekao je da je "Dobrovoljačka" izmišljen problem navodeći "da je oko Sarajeva poginulo 5 000 srpskih vojnika, a da su se oni (Srbija) svezali za tih šest vojnika koji su poginuli u Dobrovoljačkoj".
Gostujući u emisiji OBN Televizije, Ganić je ponovio da Srbija nema sređeno sudstvo i tužilaštvo.
"Srbija traži identitet, nema ga i to je problem. Srbija je problem Balkana i ona mora unutar sebe da nađe identitet, jer srpski narod ima mnogo toga na šta može da bude ponosan", rekao je Ganić i dodao da "Srbija drži ključ mira na Balkanu".
Sud za ekstradicije u Londonu odbio je 27. jula da bivšeg člana ratnog Predsjedništva RBiH Ejupa Ganića, optuženog za ratni zločin nad vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine, izruči Srbiji.
Sudija suda u Vestminsteru Timoti Vorkmen je u obrazloženju odluke rekao da postoje dokazi da bi suđenje u Srbiji bilo politički motivisano i istakao da mu nije predočen nijedan novi upečatljiv ili pouzdan dokaz za izručenje Ganića Srbiji.
Ganić je uhapšen 1. marta na aerodromu Hitrou u Londonu na osnovu potjernice koju je Srbija raspisala za njim i još 18 lica iz BiH zbog napada na kolonu JNA u Sarajevu 3. maja 1992. godine. Prema podacima Centra javne bezbednosti Istočnog Sarajeva, u napadima 2. i 3. maja ubijena su 42, a ranjena 73 pripadnika JNA, dok ih je 215 zarobljeno.
Vijeće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu pokrenulo je u decembru 2008. godine istragu protiv Ganića zbog sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno konkretnim sporazumima o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdavao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici.
(Srna)