• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Niko ne želi biti zanatlija u RS

Na biroima za zapoljšavanje u Republici Srpskoj (RS) nema zanatlija, jer za to zanimanja nema interesovanja u školama.

 Niko ne želi biti zanatlija u RS Izvor: MONDO

"Danas djeca neće da se školuju za zanatlije, jer ih je stramota da to budu. Na biroima nema nezaposlenih zanatlija i prinuđeni smo da zapošljavamo prekvalifikovane i priučene radnike", rekao je direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovan Bratić.

On je naglasio da je zanatstvo u RS nužno rehabilitovati, "u šta se, prije svega treba uključiti Ministarstvo prosvjete i kulture RS, ali i čitava zajednica, mediji, porodica".

"U Hrvatskoj se povećao broj djece koja se školuju za kuvare, nakon što su počele da se prikazuju emisije koje su djeci približile ovaj zanat. Zašto, na primjer, ne bismo po školama organizovali radionice koje će posjećivati zanatlije, koje ne bi dolazile umazanih ruku, već mercedesima, koje su zaradili baveći se zanatskim ili preduzetničkim djelatnostima", naveo je Bratić. 

Pomoćnik ministra industrije, energetike i razvoja RS Milan Cvijić rekao je da ovaj okruli sto treba da pomogne kod formulisanja prijedloga zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti odnosno da se definiše da li će postojati obavezno članstvo u Zanatsko-preduzetničkoj komori, da li će RS imati podsticajne programe, javna ovlašćenja i majstorske ispite iz Komore, registraciju preduzetnika u smislu da odgovara čitavom svojom imovinom ili samo onom koju je unio u radnju.

Cvijić je naveo da u RS trenutno ima 28 000 registrovanih zanatsko-preduzetničkih radnji, sa oko 42 000 zaposlenih, koji su u 2009. godini platili oko 16 miliona KM poreza na dobit.  On je dodao da je prošle godine zatvoreno 5 000 zanatsko-preduzetničkih radnji, a otvoreno 3 500 novih.
Mirela Lekić iz Hrvatske zanatske komore rekla je da je u toj državi mnogo urađeno na unapređenju ove oblasti, ali da još dosta toga treba uraditi, posebno u obrazovanju.
"Postoji veliki nesrazmjer između znanja, vještina i kompetencija. Učenici nakon završetka školovanja nemaju znanje konkurentno na savremenom tržištu, zbog čega se naša Komora uključila u proces obrazovanja kroz naukovanje, odnosno stručnu teoriju i praksu u realnom sektoru", rekla je Lekićeva.

Njen kolega iz Komire Krešimir Jukić govorio je o nužnosti pravnog aspekta u zanatstvu, istakavši njegovu važnost za sistemsko rješavanje mnogih pitanja u toj oblasti.Mladen Bašić iz Ministarstva privrede, rada i preduzetništva Hrvatske dodao je da, tokom pripreme pravne regulative, treba voditi računa o mogućnostima koje se otvaraju i osiguravaju odvijanje procesa. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE