• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Euleks hapsi Tačija?

Savjet Evrope pokreće istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu, za koju je specijalni izvestilac Dik Marti direktno optužio bivšeg lidera OVK

 Euleks hapsi Tačija? Izvor: MONDO

Izvještaj Dika Martija, specijalnog izvestioca Savjeta Evrope o mafijaškom klanu na Kosovu koji predvodi premijer Hašim Tači, odjeknuo je kao prava medijska bomba u čitavoj Evropi i SAD.

Generalni sekretar SE Torbjorn Jagland već je zatražio detaljnu istragu o navodima da je Tači direktno umiješan u trgovinu ljudskim organima i šverc droge. Stručnjaci ocjenjuju da je dalja politička karijera Hašima Tačija potpuno ugrožena i da je za eventualni sudski postupak zadužen Euleksov sud u Prištini.

Specijalni izvjestilac Savjeta Evrope Dik Marti, koji je posljednjih godinu dana istraživao slučaj otmica, mučenja i krađe organa Srba zatočenih na severu Albanije, optužio je nekadašnjeg šefa albanskih gerilaca i premijera Kosova Hašima Tačija za organizovanje čitave te operacije, piše britanski „Gardijan", prenosi beograska štampa.

„Hašim Tači je identifikovan kao bos mafijaške mreže koja je aktivnost započela iznuđivanjem novca pred početak rata 1999. godine, da bi kasnije 'čvrsto zagospodarila' i kosovskom vladom. Osobe bliske Tačiju optužene su da su tajno odvodile zatvorenike preko albanske granice, gdje su ubijani zbog bubrega koji su prodavani na crnom tržištu", objašnjava dalje „Gardijan". Navodi se da su organi vađeni u klinici „Medikus".

„Tajms": Dugo ignorisana istina


„Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i druge pristalice nezavisnog Kosova svjesno su ignorisale kriminalne aktivnosti Tačija, jer je novom entitetu bio potreban jak vođa, a on je bio identifikovan kao takav još tokom pregovora u Rambujeu", stoji u tekstu u jučerašnjem londonskom „Tajmsu".

List postavlja i pitanje „koliko je pomoći Tači dobio od Vašingtona i drugih prestonica da bi se preobrazio iz pobunjenika u političkog vođu". Na kraju se dodaje i da će pravi test za legitimitet Kosova biti spremnost nove države da pozove gospodina Tačija i druge istaknute političare na odgovornost.

Generalni sekretar Savjeta Evrope Torbjorn Jagland kaže da „optužbe o trgovini ljudskim organima na Kosovu ne bi trebalo da ostanu bez odgovora".

"Veoma sam zabrinut. Te optužbe treba da budu ili potvrđene ili odbačene kroz odgovarajuću krivičnu istragu", naglasio je generalni sekretar SE, i pozvao nadležne zvaničnike, uključujući i međunarodne, da učine maksimalne napore da se dođe do istine o tome šta se dešavalo na Kosovu.

U Martijevom izvještaju se sugeriše da Tačijeve veze sa organizovanim kriminalom traju više od deset godina, a da su njegovi najbliži saradnici iz Dreničke grupe bili dominantna frakcija u OVK. Navodi se i da im je premoć nad rivalskim grupama unutar gerilskog pokreta omogućila da od 1998. godine preuzmu kontrolu nad najvećim dijelom ilegalnih aktivnosti. Osim Tačija, u izvještaju su navedena imena još četvorice pripadnika Dreničke grupe, koji su „ubijali, zatvarali, tukli i ispitivali" osobe za koje su sumnjali da su sarađivali sa Srbima i Romima.

„U povjerljivim izvještajima koji pokrivaju period od desetak godina, agencije iz najmanje pet država, među kojima i FBI, imenovale su Hašima Tačija i ostale članove Dreničke grupe za organizatore šverca heroina i ostalih narkotika. Tači se stalno pominje kao ključni igrač u povjerljivim izvještajima o mafijaškim grupama na Kosovu. Konsternirano i sa gađenjem sam proučavao te obimne i različite izvještaje", naveo je Dik Marti.

On je opisao i kako je funkcionisao sistem krađe organa.

„Kada je bilo potvrđeno da su hirurzi spremni za operacije, zatočenici su pojedinačno izvođeni iz sigurnih kuća, ubijani, a njihova tijela su brzo prebacivana u kliniku", navodeći da su i u slučaj klinike „Medikus" u Prištini umiješane iste osobe.

Marti je naveo da međunarodne vlasti na Kosovu nisu smatrale da je neophodno da detaljno ispitaju okolnosti pod kojima su se ti zločini dogodili, ili su to činile nestručno i površno. On se tokom istrage, koja je obuhvatala Kosovo i sjever Albanije, suočavao sa ozbiljnim opstrukcijama vlasti u Tirani i Prištini, koje su tvrdnje bivše haške tužiteljke Karle del Ponte, zbog kojih je istraga i pokrenuta, nazvale prljavom kampanjom protiv Albanaca. Tokom boravka u Albaniji Marti je spriječen da posjeti mjesto Bureli, gdje se sumnja da se nalazila improvizovana bolnica u kojoj su zatočenim Srbima vađeni organi.

Hag uništio dokaze


Predsjednik Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić kaže za Press da bi Euleks trebalo da otvori istragu u Prištini.

"Najrealnije je da Euleks preuzme slučaj. Kod nas je Tužilaštvo za ratne zločine otvorilo istragu zbog trgovine organima, tu se pominje Tači, ali nije realno da on bude dostupan našim organima. Nažalost, što se tiče Haškog tribunala, on je već zatvorio sve optužnice i neće se time baviti", objašnjava Ljajić.

Tribunal je još 13. januara 2005. pokrenuo istragu koja je nosila naziv „Don Kihot", a koja se odnosila na predmete koji su istražitelji pronašli u zloglasnoj „žutoj kući" u Bureliju, na sjeveru Albanije. U ovoj kući su, kako se osnovano sumnja, zarobljenim Srbima vađeni vitalni organi, koji su kasnije za velike pare prodavani na crnom tržištu. Međutim, samo godinu dana kasnije Haški tribunal je naredio da se svi materijalni dokazi unište!

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE