Poslanici vladajuće koalicije ocijenili su da Srbija mora da razgovara sa svakim legitimnim predstavnikom kosovskih Alabanaca.
S druge strane opozicija je protiv razgovora sa Hašimom Tačijem dok se ne utvrdi da li je odgovoran za zločine nad Srbima.
I predstavnici vladajuće koalicije i opozicije su novinarima u Skupštini Srbije rekli da vjeruju u izvještaj izvjestioca Savjeta Evrope Dika Martija u kome se Tači dovodi u vezu sa zločinima nad Srbima.
Poslanik G17 plus Željko Ivanji rekao je da misli da je sticaj okolnosti to što je izvještaj Dika Martija objavljen u vrijeme izbora na Kosovu.
"Činjenica je da moramo da razgovaramo sa onima koje odredi Kosovo ali nećemo prihvatiti nekoga ko bude otpužen za jedan od najgorih zločina u 20. vijeku", kazao je Ivanji koji je član delegacije parlamenta u PS SE.
Ivanji je rekao da je Dik Marti čovjek sa najvećim ugledom u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope i da sigurno ne bi iznosio optužbe protiv Tačija da za to nema dokaze.
Poslanik G17 plus je ocijenio i da Savjet Evrope ima najveći autoritet u oblasti ljudskih prava, ali da ta institucija ne može da podiže optužnice.
Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović smatra da je Tači "kriminalac čija je grupa ubijala Srbe i tako sticala ogromno bogastvo".
Petrović je rekao da bi bilo sramota za "pošteni albanski svijet da im Tači bude predsjednik vlade".
"Sada treba nastaviti istražne radnje i procesuirati ne samo Tačija već i njegove pomagače. Ako Tači bude izabran za premijera moraćemo sa njim da razgovaramo dok se ne dokaže da je kriv", kazao je Petrović.
Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić smatra da je predsjednik Srbije Boris Tadić trebalo da sačeka da Parlamentarna skupština Savjeta Evrope utvrdi o čemu se radi prije nego što je poručio da je spreman za razgovor sa Tačijem dok se ne dokaže da je kriv.
Tadić je trebalo da razmisli da li na Tačija "može da primjeni univerzalno ljudsko pravo pa da kaže - niko nije kriv dok ne bude osuđen ili je trebalo da zastane i sačeka dok PS SE zaista ne utvrdi o čemu se radi", rekao je Nikolić.
"Mislim da je Tači umiješan u sve to i da je Marti prikupio dovoljno dokaza, tako da mislim da Srbija ovoga puta ako joj se nude neki pregovori i ako bi možda trebalo da počnu i prije Nove godine treba da stav bazira na tome da traži da se utvrdi da li je pregovarač ratni zločinac ili nije", kazao je Nikolić.
Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić kazao je novinarima da Srbija ne može da razgovara sa Tačijem.
"U pitanju je svirep zločin. Mislim da će savijest proraditi i u EU i u SAD i da neće dozvoliti da Tači bude premijer. Mi ne možemo da razgovaramo sa njim", kazao je Ilić i upitao po čijem nalogu u Srbiji je skinuta oznaka crveno sa Interpolove potjernice za Tačijem.
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović kazao je novinarima da je "kompletno rukovodstvo Kosova ogrezlo u kriminal i zločine".
"Drugi problem je to do kojih granica su SAD spremne da štite zločince. SAD i EU u ovom trenutku odgovara da se to iznese na vidjelo. Mi treba da institiramo na pravdi", kazao je Todorović.
(Beta)