• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Euleks preuzima Brnjak i Jarinje

Vlasti u Prištini i Euleks najavile dolazak kosovskih carinika i pripadnika Euleksa na prelaze.

 Euleks preuzima Brnjak i Jarinje Izvor: MONDO

Srbi u pokrajini su najavili da će na mjere Prištine odgovoriti građanskim otporom. Predsjednik Boris Tadić pozvao je na dijalog i uzdržanost.

Iz Euleksa su zvanično saopštili da će danas sprovesti "operativne poslove" na prelazima Jarinje i Brnjak.

Misija EU u saopštenju najavljeni potez tumači kao deo sprovođenja sporazuma o carinskom pečatu postignutog u Briselu 2. septembra i tvrdi da je to posljednji djelić koji je potreban da bi se pokrenuo odgovarajući carinski sistem.

Vlasti u Srbiji podsjećaju da o režimu prometa robe, odnosno o režimu na adminitrativnom prelazima na sjeveru tek treba da se razgovara 28. septembra u narednoj rundi dijaloga u Briselu.

Beograd neprestano ukazuje na činjenicu da se dogovor koji je postignut 2. septembra tiče isključivo izgleda pečata, te da je spreman da se i pitanje prometa robe, kao i bilo koji drugi problem riješi dogovorom.

Rješenje za izgled pečata, kako su više puta objasnili zvaničnici Srbije, statusno je neutralan.

Praktično, to rješenje se oslanja na tumačenje koje je još jula 2009. dao tadašnji šef Misije UN na Kosovu Lamberto Zanijer, u odgovoru ministaki finansija Diani Dragutinović, a po kojem odrednice kao što su "kosovska policijska služba" i "kosovska carina" nemaju statusnu dimenziju.

Zanijer je u dopisu Dragutinovićevoj precizirao da te dvije odrednice nemaju nikakvo statusno značenje i potpuno su u skladu sa Rezolucijom Savjeta bezbjednosti 1244 i statusno neutralnom politkom UNMIK-a.

Na njima, što je evidentno, ne piše "Kosovo republika".

Sličnu poruku imao je i Euleks, koji u jučerašnjem saopštenju napominje da sporazum o pečatu nema nikakve veze sa statusom, već da predstavlja korak ka vladavini prava na Kosovu, a što u Euleksu ocjenjuju kao potez koji je u interesu svih zajednica.

Pojedine zapadne zemlje, međutim, smatraju da je dogovorom 2. septembra u Briselu ujedno prihvaćen i novi režim na administrativnim prelazima, što se dodatno podgrijeva svakodnevnim izjavama zvaničnika u Prištini koje u osnovi nisu istinite, a navode na zaključak da je Srbija prihvatila dogovor o uspostavljanju carine na prelazima Jarinje i Brnjak.

Ban Ki-munov plan u šest tačaka jasno naznačava osnovu za dalje razgovore na ovu temu kako tu osnovu vide Ujedinjene nacije.

U tom planu se navodi da će Kosovo i dalje biti jedinstveno carinsko područje, ali se u drugom stavu dodaje da će na prelazima 1 i 31, Jarinju i Brnjaku, biti međunarodni carinici, što podrazumijeva prisustvo Euleksa, kao i da će prihod sa tih prelaza ići u razvoj lokalnih zajednica, što znači ne - Prištini.

Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je i Srbe i Albance na uzdržanost i podršku dijalogu kao jedinom načinu na koji se ovaj istorijski problem može riješiti mirnim putem.

On je u saopštenju, koje je dostavila njegova Pres služba, poručio da je Srbija na vreme ukazala da jednostrane akcije Prištine ne mogu doprinjeti miru i stabilnosti kao i rješavanju problema Srba i Albanaca.

Podsjećajući da ovaj problem traje dugi niz godina, da nije nastao juče niti će se okončati sutra, predsjednik Tadić je poručio da "moramo imati mudrosti i strpljenja jer njegovo rješavanje neće biti lako".

Predsjednik je pozvao međunarodnu zajednicu da da svu podršku dijalogu i mirnim i pravednim rješenjima do kojih se stiže dogovorom, kao i da spreči jednostrane akte nasilja koje najavljuje Priština.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE