• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Podrška EU najslabija u Hrvatskoj

Većina građana Zapadnog Balkana i dalje podržava članstvo u EU, iako je ta podrška gotovo svuda u blagom padu.

 Podrška EU najslabija u Hrvatskoj  Izvor: MONDO

Ovo je rezultat istraživanja "Percepcija EU na Zapadnom Balkanu" koje je sproveo Galup Balkan Monitor.

Prema anketi čiji su rezultati objavljeni na sajtu www.balkan-monitor.eu, podrška članstvu u EU najviša je među građanima Kosova, koje jedino u regionu nije potpisalo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU (89 odsto), a najniža u Hrvatskoj, koja je najbliža ulasku u EU (29 odsto).

U Srbiji članstvo u EU podržava 58 odsto ispitanika, u Albaniji 83 odsto, u Makedoniji 66 odsto, u BiH 57 odsto, a u Makedoniji 48 odsto, pokazalo je istraživanje.

Anketa sprovedena u junu 2009. pokazala je takođe da je u poređenju sa 2006, podrška članstvu u EU porasla samo na Kosovu, za dva odsto.

Najveći pad zabilježen je u BiH, gdje članstvo u EU podržava 18 odsto građana manje nego 2006, a najmanji u Albaniji, gdje je podrška članstvu u EU opala za jedan odsto.

Sa vrijednostima EU "veoma snažno" se identifikuju najviše etnički Albanci - na Kosovu (72 odsto), u Albaniji (50 odsto) i u Makedoniji (49 odsto), a najmanje Srbi u BiH (10 odsto) i na Kosovu (15 odsto).

Da "veoma snažno" podržava vrijednosti EU odgovorilo je 23 odsto ispitanika u Srbiji, 24 odsto u Hrvatskoj, 21 odsto u BiH i 29 odsto u Crnoj Gori.

Istraživanje Galup Balkan Monitora pokazalo je takođe da se EU doživljava kao prijateljska najviše među albanskim stanovništvom u Makedoniji (80 odsto), na Kosovu (79 odsto) i u Albaniji (70 odsto), a najmanje u Republici Srpskoj (16 odsto) i među kosovskim Srbima (23 odsto).

EU kao prijateljsku vidi 31 odsto ispitanika u Srbiji, 33 odsto u Makedoniji, 39 odsto u Hrvatskoj i 44 odsto u Crnoj Gori.

Kada je riječ o očekivanom vremenu ulaska u EU, odgovori u proseku odražavaju napredak koji su zemlje postigle u procesu pridruživanja.

Građani Hrvatske vjeruju da će postati članica EU 2013, dok građani Srbije, Crne Gore i Makedonije članstvo očekuju 2015.

Građani Albanije i Kosova vjeruju da će postati građani EU 2018, dok su najveći pesimisti u BiH gdje se članstvo ne očekuje prije 2020. godine, a čak 16 odsto ispitanika, što je najviše u regionu, vjeruje da BiH nikada neće ući u EU, pokazalo je istraživanje.

Kada je riječ o Srbiji, anketom je obuhvaćen i stav građana prema Haškom tribunalu, budući da od saradnje s tim sudom zavisi proces pridruživanja EU.

Istraživanje je pokazalo da svega 19 odsto ispitanika smatra da Tribunal doprinosi pomirenju i jačanju mira u regionu, dok 70 odsto vjeruje da su procesi farsa, a presude unaprijed poznate.

Uprkos tome, 60 odsto građana Srbije vjeruje da članstvo u EU donosi koristi, a njih 55 odsto da Evropska komisija Srbiju smatra dobrodošlom.

U isto vrijeme, podrška EU najveća je među mladim (67 odsto) i obrazovanim (75 odsto) stanovništvom, pokazalo je novo Galupovo istraživanje "Percepcija EU na Zapadnom Balkanu".

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE